front_installation3_150dpi.jpg

(منبع بزرگترین کتاب هتلداری جهان مولف فرهاد زعفری هشجین) بزودی منتشر و درکتاب رکوردهای گینس ثبت خواهد شد.
HotelTowerOnly%20copy.jpg

اصول نورپردازی هتل

ورودی اصلی هتل و لابی عموماً بعنوان فضایی معرفی مجموعه هتل مطرح است و با توجه به این مسئله باید قابل رویت بودن و تشخیص آنها از فضای اطراف با سهولت انجام گیرد. بنابراین برای نورپردازی این قسمت عمدتاً از چراغهای پرنور و استفاده گردد. استفاده از زاویه تابش مناسب به گونه ای که موجب خیرگی چشم در افراد نگردد و علاوه بر آن در ایجاد زیبایی فضای ورودی نیز موثر باشد، از ویژگیهای نورپردازی این قسمت است.

نورپردازی در رستوران

8_Kings%2520Head%2520Hotel%2520Restaurant%25201.jpg

کنترل نور می تواند فضای رستوران را تغيير دهد ، آرامش ايجاد کند و فضايی دلچسب تر فراهم آورد.

نور عمومی که می توان شدت آن را با استفاده از رئوستا کم وزياد کرد می تواند برای هر موقعيتی، محيطی مناسب ايجاد کند . به علاوه برای روشنايی عمومی ميز بايد از لوستر يا نور سقفی استفاده شود.


مسیر چند منظوره در هتلها

Hotel%2520Plan%2520A.jpg

مقدار نور، زیبایی، فواصل چراغها نسبت به یکدیگر و نسبت به گنجایش فضا از جمله مسایلی هستند که اهمیت بسزایی دارند. بوسیله نورپردازی می توان مسیرهای عبور و مرور را طراحی و تعیین نمود. همچنین نور مورد استفاده برای روشن کردن این قسمت بر فضای سبز هتل نیز اثر مستقیم دارد.

نورپردازی آشپزخانها
Chef%2520Jay.jpgدر آشپز خانه استفاده از نور طبيعی و منظره ی بيرون در اولويت است، ولی نور مصنوعی هم حتی در طول روز مهم و مفيد است. ذکر اين نکته حائز اهميت است که تشعشع مستقيم خورشيد، به دليل ايجاد حرارت در آشپزخانه مطلوب نمی باشد. روشنايی آشپزخانه به سه بخش اصلی تقسيم می شود:

1- نورپردازی کلی برای حرکت درون فضا و نظافت(حدود 250 تا 300 لوکس)
2- نورپردازی ميزکار پرسنل آشپزخانه از واجبات می باشد
3- روشنايی سطوح کار، محل قرار گيری ظروف مورد نياز و حاوی مواد غذايی و روشنايی اجاق پخت و پز(بين 300 تا 500 لوکس)؛

روشنايی منحصر به چراغ مرکزی سقفی برای آشپزخانه مناسب نيست.
کابينت های ديواری و بدن فردی که به آشپزی مشغول است سايه های مزاحم و نامناسب را ايجاد می کنند.


201%2520-%2520Hotel%2520Schloss%2520Wilhelminenberg%25203.jpg

فضا سبز هتل

نورپردازی حجم های توده ای از قبیل بوته زار و گیاهان می توانند در برقراری ویژگیهای بصری ـ عمومی تاثیر بگذارند و دسترسی بهتر به این گونه فضاها و تسلط بر آنها و همچنین بر وضوح پوشش های گیاهی می تواند موثر باشد, باید توجه داشت که گل، چمن، درخت و گیاهان مختلف به رنگهای گوناگون خودنمایی می کنند و هر کدام از آنها، در روشنایی بخصوص جلوه دارند. بنابراین باید برای روشن کردن آنها از روشهای متفاوتی استفاده نمود. بسیار از گیاهان که در طول روز با نور طبیعی قابل توجه نیستند وقتی در زمینه تاریک نورپردازی شوند منظره جالبی را ایجاد می کنند، درختان بعنوان اعضاء اصلی و حاکم بر فضای سبز هستند، لذا می توانند بعنوان عناصر نوری عظیم مورد استفاده قرار گیرند و بعنوان سطوحی در جهت ایجاد مفهوم بعد، مطرح شوند.

نورپردازی در فضای حمام و دستشویی هتلها
image020.jpg

نورپردازی در فضای حمام و دستشویی از اهمیت کمتری برخوردار است و به سادگی با نصب چراغ های سقفی قابل اجرا است. در حمام و دستشویی علاوه بر چراغ های سقفی که برای تأمین روشنایی محیط مورد استفاده قرار می گیرند نصب یک چراغ دیواری در بالای آینه نیز ضروری است اما توجه داشته باشید که برای این منظور از چراغ های فلوئورسنت استفاده نکنید زیرا نور این چراغ ها موجب تغییر برخی از رنگ ها شده و تصویر شما را با رنگ های غیرواقعی در آینه منعکس می کنند.

سطح دریاچه های مصنوعی در هتلها

Hotels-Hotels%20copy.jpg


بر آب های راکد مستقیماً نور تابنده نشود، بلکه با استفاده از آینه و شیشه نور تغییر جهت داده و بر آب تابانید تا تصویر درختان و سایر اشیاء در آن انعکاس یابد. فواره های مجموعه رقص آب را نمی توان بطور بسیار دقیقی روشن نمود، چون نور بایستی از میان پودر آب عبور داده شود، می توان لامپها را در زیر سطح آب نصب شوند.

سایبانها و آلاچیق های حیاط هتلها
defaulttopSecDining.jpg


از این عناصر که معمولاً بصورت توقف های یک یا چند ساعته و به منظور نشستن، استفاده می شود. نیازمند نوری ملایم و نرم شده می باشد. به همین منظور استفاده از ابزارهای نورپردازی در لابلای پوشش گیاهی موجود و یا بین دیواره و سقف سایبانها و آلاچیق ها مناسب می باشد.

پارکینگ هتلها

ee%20copy.jpg


در روشنایی و پارکینگ برای اینکه روشنایی کافی به نقاط دور از محل نصب چراغ برسد، چراغهایی بکار گرفته می شوند که حداکثر شدت نور آنها در زاویه ی ۷۰ تا ۷۵ درجه عمودی اتفاق می افتد. با استفاده از این چراغها می توان فاصله چراغهای مجاور را تا حدود ۵/۴ برابر ارتفاع نصب انتخاب نمود و یکنواختی کافی در شدت روشنایی بدون ایجاد چشم زدگی به دست آورد.

تابلو های راهنما در فضاهای هتلها

293777.jpg


بهترین راه برای نورپردازی اشیا استفاده از نورهای مختلف به صورت توامان است. یک منبع نور به وسیله تضاد بین سطح جسم و سایه تیز آن باعث برجسته شدن شکل و فرم شی و منبع نوری دیگر با روشن کردن سطح شی باعث وضوح جزییات شی می گردد. چنانچه در اطراف تابلو ها و عناصر نشانه بجای استفاده از نورپردازی مناسب، چراغ های معمولی استقرار یابند نه تنها در ساعات روز اینگونه عناصر مزاحمت دید می شود بلکه بعنوان عوامل کاهنده ارزشهای بصری و اهمیت موضوع اصلی مطرح هستند.

crazy-drinks.jpg


نظرات خوانندگان: 8 نظر (کلیک کنید)
فرشید موهبتی گفته است:

با سلام جناب آقای زعفری از مطالب بسیار بسیار زیبایتان متشکرم امیدوارم مثل همیشه موفق باشید کارهایتان بسیار جداب و جالبه
آدمهایی که در زندگی رشد می کنند دشمن زیاد پیدا می کنند به کارتان ادامه دهید که موفق باشید انشاالله
اجرکم عندالله و من التوفیق
کوچک شما فرشید موهبتی

ارسال شده توسط فرشید موهبتی در تاریخ دوشنبه، ۲۵ آذر ماه ۱۳۸۷ - ساعت ۴:۴۷ بعدازظهر
کثیری گفته است:

کثیری مدیریت شرکت شادروز هستم که در زمینه خدمات همایش و سمینارها فعال هستیم.
لطفاً اطلاعات الصاق شده به این ایمیل را در بخش تبلیغات سایت خود قرار دهید.
در ضمن مایلم بدانم در زمینه ایمیل قبلی اینجانب برای معرفی افرادی جهت استخدام در شرکت ما، افرادی را مد نظر قرار داده اید یا خیر.

با تشکر

کثیری – مدیریت شرکت شادروز

ارسال شده توسط کثیری در تاریخ دوشنبه، ۲ دی ماه ۱۳۸۷ - ساعت ۴:۰۴ بعدازظهر
bahareh.z گفته است:

babay azizam omidvaram hamishe salamat va piroz bashi.ghorbonet:dokhtaret

ارسال شده توسط bahareh.z در تاریخ دوشنبه، ۹ دی ماه ۱۳۸۷ - ساعت ۹:۵۹ بعدازظهر
soraya saeedfar گفته است:

ازتون میخوام که اطلاعات جدیدتونو واسه منم میل کنید

ارسال شده توسط soraya saeedfar در تاریخ دوشنبه، ۱۶ شهریور ماه ۱۳۸۸ - ساعت ۱۱:۲۶ صبح
محمد گفته است:

از مطالباتنان استفاده نمودم
تشكر

ارسال شده توسط محمد در تاریخ چهارشنبه، ۴ آذر ماه ۱۳۸۸ - ساعت ۲:۲۳ بعدازظهر
Anonymous گفته است:

سلام من یه دانشجو هستم ویه سمینار دارم در رابطه با نورپردازی هتل،ازشما می خوام که کمکم کنید. اگه میشه مطالبتون رو واسم ایمیل کنید لطفا

ارسال شده توسط Anonymous در تاریخ پنجشنبه، ۱۳ آبان ماه ۱۳۸۹ - ساعت ۷:۱۲ بعدازظهر
بهروان گفته است:

سلام جناب زعفراني من يه برقكار ساختمانم هميشه فكر ميكردم با تجربه زيادي كه طي سالها برقكاري بدست آورده ام خيلي ميدانم اما امروز با ديدن وبلاگ شما فهميدم كه هنوز در ابتداي راه هستم و اين بخاطر اينست كه در شهر كوچكي چون ملاير كار ميكنم به شما تبريك ميگويم اگه تونستيد منو هم در جاي كه بتوانم دانشم را افزايش دهم بكارگيري كنيد نه بخاطر جنبه مالي بلكه بخاطر علاقه اي كه به برق و روشنايي دارم ممنون ميشوم 09183507440

محمد رضا گفته است:

سلام خسته نباشید
ببخشید یه سوال داشتم
استادمون پرسیده که چه نوری برای اتاق های میهمانان خوبه(نور شمال-جنوب یا شرق)
ممنون

ارسال شده توسط محمد رضا در تاریخ دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ - ساعت ۳:۰۴ بعدازظهر
ثبت نظر شما (کلیک کنید)
(نظرات شما پس از تایید مدیریت سایت، منتشر خواهد شد و تا آن زمان، نمایش داده نمی‌شود. از صبر شما سپاسگزاریم.)