IMG_0026.jpg


Good morning images

غذا و برنامه های غذایی همیشه نقش مهمی را در مذهب داشته اند. در این میان شاید اسلام سخت ترین و محدود ترین قوانین را در این زمینه داشته باشد. در ماه رمضان که ماه روزه داری مسلمانان است، به ايتام و مردم نیازمند غذا و خیر یه داده می شود.

روزه داری برای خالص کردن جسم و جان و در عین حال ، تکر یم نعمت هایی است که بعنوان ماد غذائی اولیه از طبیعت گرفته شده و سپس توسط آشپزی ماهر پخته میشود. این آشپزها در طول روز غذایی که برای افطار هنگام غروب باید خورده شود را آماده می کنند. مرسوم است که روزه را با لقمه ای از غذای بهشتی مثل زیتون یا خرما و یا تکه های کوچک انواع پنیر، قطعات نان و مربا بازمی کنند. به دنبال آن نماز مغرب را به جا می آورند و سپس غذای اصلی را می خورند. در قدیم مردم بقیه ساعات شب را صرف بازی و گفتگو یا رفتن به شهر برای شرکت در مراکز موسیقی یا نمایش می کردند تا اینکه زمان خوردن دوباره، پیش از صدای توپ یا طبل که نشانه شروع زمان روزه روز بعد بود فرا برسد. مردم تا ظهر استراحت می کردند تا مغازه ها و ادارات باز می شد و پختن غذا باز هم آغاز می گردید.

تعطیلات مذهبی مهم مسلمانان عید قربان‘ است که بزرگداشت آمادگی حضرت ابراهیم برای قربانی کردن پسرش اسماعیل در راه خدا می باشد. اما خداوند در عوض آن گوسفندي را برای او می فرستد و زندگی پسرش را به او می بخشد.در این روز مقداری از گوشت حیوان قصابی شده را برای همسایه ها و افراد نیازمند می فرستند. گوسفند به عنوان مخلوق خداوند که زندگی خود را برای هدف والاتری می بخشد دارای احترام خاصی است. رنگ حنایی روی گوسفند و دستورالعمل سختگیرانه ذبح آن روشی نمادین برای نشان دادن این احترام است. مراسم دیگری که در بزرگداشت پیامبران برگزار می شود نیز شامل اهدا غذا می شود.

مهمترين رهنمود اسلام درمورد غذا خوردن :

فرهاد زعفري هشجين مولف ومدرس بين المللي آشپزي و كافي شاپ(دانشگاه جامع علمي كاربردي)

نخستين و مهمترين رهنمود اسلام اينست كه :
آنچه انسان مصرف مي كند بايد از راه مشروع تهيه شده و حلال باشد .
دوم: آداب غذا خوردن
آنچه رعايت آنها در هنگام غذا خوردن سفارش شده است :
الف: تدبر در اينكه انواع خوراكيها چگونه در نظام هستي پديد آمده اند .
ب: آغاز خوردن غذابا نام وياد خدا
ج :آغاز كردن غذا با نمك ( در صورتيكه فرد سالم بوده و نمك برايش ضرر نداشته باشد .
د: آغاز كردن از سبك ترين غذاها
ه : نخوردن غذاي گرم و خوردن غذاي نيمه گرم قبل از سرد شدن
و:خوردن با دست راست
ز : كوچك گرفتن لقمه
ح:خوب جويدن غذا
ط: طولاني كردن نشستن برسر سفره
ي:گرامي داشتن نان و نگذاشتن آن زير ظرف غذا
ك: دست كشيدن از خوردن غذا پيش از سير شدن كامل و در حالي كه قدري از اشتها با قي است .
ن: خوردن از قسمت جلوي خود
ل: نگاه نكردن به لقمه ديگران
ر:رعايت حقوق ديگران در آنچه برسر سفره است .
ق: آغاز شدن غذا به وسيله كسي كه صاحب سفره است و يا كسي كه بزرگتر مجلس است .
و: ادامه دادن صاحب سفره به خوردن تا سير شدن همه كساني كه بر سر سفره نشسته اند .
ز: بلند شدن از سر سفره ،قبل از برچيدن آن
آنچه هنگام غذا خوردن بايد ترك كرد :
الف : زياده روي در كيفيت و كميت غذا
ب: نكوهش غذايي كه نسبت به آن بي ميل است .
ج: دميدن در غذا
د: خوردن با دست چپ
ه : خوردن با يك انگشت يا دو انگشت
و : بلند آروغ زدن
ز: پاك كردن زياداستخوانها
ح:آب خوردن در ميان غذا
ط: آب خوردن ،پس از خوردن گوشت
ي: خوردن ،در حال سيري
سوم : حالاتي كه غذا خوردن در آن حالات نهي شده است :
غذا خوردن به شيوه متكبران مثلاً در حال "تكيه زده " ،" خوابيده به شكم " ، " دراز كشيده " ،" ايستاده" همچنين غذا خوردن درحال راه رفتن و جنابت نيز بسيار نهي شده است .
چهارم : توصيه به هم غذا شدن با ديگران


دین اسلام کاملترین و جامع ترین ادیان الهی است. لذا برای خوردن نیز احکامی دارد که رعایت آنها بر هر فرد مسلمان لازم است. برخی از آنها عبارتند از:

به هنگام غذا خوردن «بسم الله» و بعد از غذا «الحمدالله» بگوئید.حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم
دستهای خود را قبل از غذا و بعد از آن بشوئید که تنگدستی را برطرف و عمر را دراز می کند.امام صادق علیه‌السلام
غذا را خنک کن زیرا که در غذای داغ برکت نیست.حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم
وقتی که اشتهای به خوردن داری بخور و زمانی که هنوز اشتها به خوردن داری، از خوردن دست بکش. حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم
بیشتر بیماریها از پر خوری است. امام حسین علیه‌السلام
آداب غذا خوردن عبارتست از:
1- لقمه کوچک گرفتن
2- خوب جویدن غذا
3- کم نگاه کردن به صورت دیگران
4- شستن دستها.حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم

نیاشامید تا غذا تمام شود پس اگر چنین کردید معده ضعیف می شود.امام رضا علیه‌السلام
اگر کم خوری را انتخاب کنیم سالمتر خواهیم بود و ثبات بدن در اثر کم خوری است.امام صادق علیه‌السلام
در روی هر میوه ای زهری نشسته خوب آن را در آب فرو برده و شستشو دهید.امام صادق علیه‌السلام
دهانهای خود را با مسواک پاکیزه کنید.حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم
اگر آدمیزاد در غذای خود جانب اعتدال را رعایت کند، هرگز بیمار نمی شود.امام صادق علیه‌السلام


رعايت دستورات بهداشتي در خوردن و آشاميدن، يکي از مهم ترين عوامل سلامت، شادابي و طول عمر است. اگر مردم بدانند که چه بايد بخورند، چه اندازه بخورند و چگونه بخورند و نيز دانسته ي خود را به کار ببندند، بي ترديد، بيشتر بيماري ها از جامعه بشري دور خواهند شد و انسان لذت و طراوت زندگي را خواهد چشيد.

نخستين نکته براي رعايت دستورهاي بهداشتي درباره خوردن، توجه به اين حقيقت لازم است که در نظام آفرينش،«خوردن»، ابزاري براي زندگي است، نه آن که زندگي، ابزاري براي خوردن؛ چنان که در حکمتي منسوب به امام علي(ع) آمده است:

لا تطلبِ الحَياةَ لِتأکلَ، بَل اطلُبِ الاکل لِتحيا. (زندگي را براي خوردن مخواه، بلکه خوردن را براي زندگي بخواه).

بسياري از مردم ـ اگر نگوييم بيشتر آنهاـ سلامت، شادابي و زندگي خود را فداي شکم خود مي کنند.از اين رو، هيچ گاه به فکر اين نيستند که چه بخورند، چگونه بخورند و چه اندازه بخورند. پس، هر چه را مزه بهتري دارد، به هر اندازه که ميل دارند و به هر شکلي که پيش بيايد، مصرف مي کنند و بدين سان، گرفتار انواع بيماري ها مي شوند، چنان که امام علي(ع) مي فرمايد:

مَن غَرَسَ في نَفسِهِ مَحَبَة انواع الطعام، اجتَني ثِمارش فُنونِ الاسقام.

(هرکس در دل خود، درخت علاقه به انواع غذاها را بکارد، ميوه ي انواع بيماري ها را از آن مي چيند).

رهنمودهاي اسلام در اين زمينه، فوق العاده مهم و ارزشمندند و با در نظر گرفتن عصر صدور آنها، معجزه علمي پيشوايان دين، محسوب مي شوند. در اين باره، توجه به دو نکته، داراي اهميت است:

الف- رهنمودهاي اسلام درباره خوردن، تنها سلامت جسم را تضمين نمي کند، بلکه تضمين کننده سلامت جسم و روح انسان هاست.

ب- از آن جا که عقل و علم، به همه رازهاي آفرينش احاطه ندارند، چه بسا حکمت برخي از رهنمودهاي اسلام براي دانش امروز، مجهول باشد، ولي بي ترديد اين به معناي بي دليل بودن آن رهنمودها نيست، چنان که فلسفه تعدادي از احکام اسلام، در گذشته ناشناخته بود و امروزه علم به راز آنها پي برده است.

و اينک، اشاره اي کوتاه به آن رهنمودها:

1- حلال بودن غذا
نخستين و مهم ترين رهنمود اسلام درباره مواد غذايي مورد مصرف، اين است که «حلال» باشند، بدين معنا که:

اولا: آنچه انسان مصرف مي کند، بايد از راه مشروع تهيه شده باشد. غذايي که از راه نامشروع و تجاوز به حقوق ديگران تهيه گردد، هر چند ممکن است براي سلامت جسم، ضرر نداشته باشد، اما بي ترديد براي سلامت روان، زيانبار است.

ثانيا: غذاي انسان بايد ازطيبات(آنچه پاک است) تهيه شده باشد. بر اساس اين رهنمود، انسان نبايد غذاهايي را که طبع توده مردم از آن نفرت دارد، يا اسلام خوردن آن را ممنوع دانسته(مانند: گوشت مردار يا گوشت حيوانات حرام گوشت) مصرف کند، هر چند که تجاوز به حقوق ديگران نباشد.

ثالثا: غذا براي کسي که مصرف کننده است، نبايد زيانبار باشد. توضيح اين که ممکن است غذايي براي يک نفر مفيد باشد، اما براي ديگري به دليل آن که بيماراست، زيانبار باشد.

رابعا: غذا براي روح انسان يا جامعه مَفسده نداشته باشد. توضيح اين که ممکن است غذايي حلال باشد و براي جسم هم زيانبار نباشد، ليکن چگونگي مصرف آن، براي روح يا جامعه مفسده داشته باشد؛ مانند غذا خوردن در ظروف طلا و نقره، يا غذا خوردن از سفره اي که مشروبات الکلي در آن قرار دارد. خوردن اين گونه غذاها نيز در اسلام، ممنوع شناخته شده است.

2- دو وعده غذا خوردن در شبانه روز
در روايات اسلامي، براي تداوم سلامت و شادابي انسان، خوردن دو وعده غذا در صبح و شام توصيه شده است. اهل بهشت نيز که در دار السلام، جاويد هستند، در همين دو وعده غذا مي خورند: «وَلَهُم رِزقهُم فِيهَا بُکرَة وَ عَشِيا؛ و در بهشت، هر صبح و شام، روزي آنان آماده است»(مريم : آيه62)

3- توصيه به کم خوري
پيشوايان دين، ضمن تأکيد بر کم خوري، منافع فراواني براي آن ذکر کرده اند؛ مانند: تداوم سلامت بدن، صفاي انديشه، نورانيت دل، رهايي از دام شيطان، بهره گيري از ملکوت هستي، نزديکي به خداوند متعال و استفاده بهتر از عبادت پروردگار.

4- خطر پُرخوري
برعکس، پُرخوري از منظر احاديث، به شدت نکوهيده است. پُرخوري از سلامت مي کاهد، بدن را بدبو مي کند و زمينه را براي انواع بيماري هاي جسمي و روحي فراهم مي سازد. پُرخوري، جوهر نفس راتباه مي کند، به نيروي تقوا (پرهيزگاري) و ورع (خويشتن داري) ضربه مي زند، حجاب تيزهوشي است و دل را سخت و تاريک مي سازد.

5- مقدار غذاي مفيد
براي پيشگيري از زيان هاي پُرخوري و بهره گيري از منافع کم خوري، پيشوايان اسلام توصيه کرده اند که انسان تا زماني که احساس گرسنگي نکرده، چيزي نخورد و قبل از آن که کاملا سير شود، از خوردن غذا دست بکشد:«کُل وَ انتَ تشتهي، وَ امسِک وَ انتَ تَشتهي».

6- برترين خوراکي و بهترين سفره
از منظر روايات اسلامي، برترين غذاها، غذايي است که داراي چند ويژگي باشد:

اول آن که از دست رنج خودِ فرد تهيه شده باشد؛
دوم آن که خانواده ي او آن را دوست داشته باشند؛
سوم اين که بوي آن موجب آزار ديگران نباشد.

بهترين سفره ها نيز پاکيزه ترين، حلال ترين و ساده ترين آنهاست و انواع غذاهاي رنگارنگ و گران قيمت ـ که اهل بيت(ع) از مصرف آنها پرهيز مي کردند ـ بر آن چيده نشده باشد.

7- آداب سُفره
آدابي که پيشوايان اسلام براي حضور بر سفره غذا توصيه کرده اند، عبارت اند از :
بودن سبزيجات در سفره، شستن دست ها، نشستن بر سر سفره با فروتني، گرامي داشتن نان، سهيم کردن ناظر(اعم از انسان و حيوان) در غذا و آخرين ادب، صدقه دادن از آن غذا يا همانند آن.

منبع تبيان

آداب غذا خوردن و آشامیدن در اسلام (1)

احکام اسلام از سوی آفریدگاری حکیم و دانا و بر پایه حکمت و مصلحت وضع شده است تا انسان را در مسیر زندگی مادی و معنوی یاری رساند . این حکمت‏ها گاه آشکار است و هر کس می‏تواند با اندکی تامل، وجه، یا وجوهی از آن‏ها را دریابد; مانند شستن دست پیش از غذا . اما در برخی از احکام، یافتن فلسفه وجودی آن‏ها به سادگی میسور نیست . برخی از احکام، به آثار و روابط ناشناخته‏ای اشاره دارد که فهم حقیقت آن‏ها ابزار خاص خود را می‏طلبد، روابط و آثاری مانند وضوی پیش از غذا و زیاد شدن رزق، یا جمع کردن آنچه از خوان غذا می‏ریزد و ... .

قرآن نیز به برخی از این روابط و حقایق ناشناخته توجه داده است:

«در حقیقت کسانی که اموال یتیمان را به ستم می‏خورند، جز این نیست که آتشی در شکم خود فرو می‏برند; و به زودی در آتشی فروزان در آیند .» (1)

این گونه مسائل و حقایق از دید دل‏آگاهان و صاحبان دیدگان برزخی و ملکوتی پنهان نمی‏ماند و هر یک به فراخور بینایی و دریافت‏های معنوی خویش، بهره‏ای می‏یابند . دکتر غلام‏رضا جعفری - فرزند مرحوم علامه محمدتقی جعفری - می‏گوید:

«وقتی که در نروژ بودم [سفر نروژ در هفته‏های آخر عمر علامه و برای معالجه بوده است]، یکی از دوستان من، استاد را برای شام به منزل خود دعوت کرد . راس ساعت مقرر، من و پدرم، به منزل آن دوست رفتیم . هنگام شام، پدرم ناراحت‏شد و گفت: «بوی تعفن می‏آید» . من تصور کردم که ممکن است تومور موجود در مغز، فعالیت مراکز بویایی در مغز را دچار اختلال کرده باشد . من به او توضیح دادم که بوی تعفن در کار نیست، اما او ضمن ابراز ناراحتی از بوی تعفن، از جا برخاست که برود . به ناچار من نیز همراه او از منزل دوستم خارج شدم . صبح روز بعد، من با آن دوستم تماس گرفتم تا راجع به اتفاق شب گذشته عذر خواهی کنم، اما با کمال تعجب، آن دوستم گفت که برای شام شب گذشته، نتوانسته بودم مرغ ذبح اسلامی بخرم و ناچار شدم از مرغ معمولی استفاده کنم . آن دوستم گفت: از این که داشتم مرغ غیر ذبح اسلامی به استادم می‏دادم، بسیار ناراحت‏بودم . خیلی خوشحال هستم که ایشان شام نخوردند .» (2)

نکته دیگر این که اهل بیت ( علیهم السلام) به مقتضای «کلم الناس علی قدر عقولهم‏» ، (3) متناسب با زبان و فرهنگ مخاطبان خویش سخن می‏گفتند . برای مثال: «انما قصوا الاظفار لانها مقیل الشیطان و منه یکون النسیان‏» ; (4) «ناخن‏هایتان را کوتاه کنید ; چرا که ناخن بلند جایگاه شیطان [میکروب] و باعث فراموشی است‏» . البته تفسیر شیطان به میکروب صرفا یک احتمال قوی است .

امیرالمؤمنین ( علیه‏السلام) نیز فرمود: «لاتشربوا الماء من ثلمة الاناء و لا من عروته فان الشیطان یقعد علی العروة و الثلمة‏» ; «از شکاف و دستگیره ظرف نیاشامید که محل نشستن شیطان است‏» . (5) در روایتی دیگر می‏خوانیم که رسول خدا (صلی‏الله علیه‏و آله) فرمود: «از دستگیره ظرف نیاشامید که محل جمع شدن چرک است‏» . (6) بنابراین، باید دقت کرد تا به مقصود اصلی حدیث، دست‏یافت .

آداب خوردن
1 . نیت الهی داشته باشد: پیامبر گرامی اسلام (صلی‏الله علیه‏و آله) در رهنمودی به ابوذر فرمود: «یا اباذر لیکن لک فی کل شی‏ء نیة صالحة حتی فی النوم و للاکل‏» ; (7) «ای ابوذر! باید در هر کاری نیتی پاک داشته باشی، حتی خوردن و خوابیدن .»

مرحوم شیخ رجبعلی خیاط - عارف نامور - به شاگردان خود بارها تذکر می‏داد که همه کارها باید برای خدا باشد، و می‏افزود: «هر گاه این استکان چای را به قصد خدا بخوری، دل تو به نور الهی منور می‏شود . ولی اگر برای حظ نفس خوردی، همان می‏شود که خواسته بودی .» (8)

«آیت الله مهدوی کنی فرمودند: در آغاز تحصیل و اوایل طلبگی، وقتی خواستم لباس برای خود بخرم - بعد از این که لباس عاریه مرحوم برهان را می‏خواستم پس بدهم - پیش شخصی به نام رجبعلی خیاط رفتم . در آن هنگام چهارده - پانزده سال داشتم . پارچه‏ای را برای ایشان بردم . محل کار او در منزلش و در اتاقی نزدیک در بود . قدری نشستم . ایشان آمد و گفت: «خوب! حالا می‏خواهی چه بشی؟» گفتم: طلبه . گفت: «می‏خواهی طلبه بشی یا آدم؟»

من قدری تعجب کردم که چرا یک کلاهی، با یک معمم این گونه حرف می‏زند . سپس گفت: «ناراحت نشو! طلبگی خوب است، ولی هدف آدم شدن باشد . به شما نصیحتی می‏کنم، فراموش نکن . از همین حالا که جوان هستی و آلوده نشده‏ای، هدف الهی را فراموش نکن . هر گاه کاری می‏کنی، برای خدا انجام بده; حتی اگر چلوکباب هم خوردی، به این قصد بخور که نیرو بگیری و در راه خدا عبادت کنی و این نصیحت را در تمام عمر فراموش نکن .» (9)

در این مورد، مثال استاد قرائتی بسیار گویاست: انسان می‏تواند با نیت غسل به استخر شیرجه بزند که هم ثواب ببرد و هم شنا کند و می‏تواند بدون نیت‏شیرجه بزند که فقط شنا کرده است . کارهای دیگر و از جمله خوردن و آشامیدن و ورزش کردن و ... نیز این چنین است .

2 . آنچه می‏خورد حلال باشد
خدای متعال می‏فرماید: «کلوا مما رزقکم الله الیه حلالا طیبا ...» ; «از آنچه خداوند روزی شما گردانیده، حلال و پاکیزه را بخورید ... .»

امام صادق ( علیه‏السلام) از پدرانش، از رسول خدا روایت کرده است که «غذا اگر چهار ویژگی داشته باشد، پس کامل (بی نقص) است: از حلال تهیه شده باشد و خورندگان آن متعدد باشند و در ابتدا نام خدای بزرگ برده و در پایان سپاس گفته شود .» (10)

رسول خدا (صلی‏الله علیه‏و آله) فرمود: «هر که روزی حلال بخورد، فرشته‏ای بر فراز او برای او استغفار کند تا از خوردن ست‏بکشد .» (11)

نیز فرمود: «هر کس لقمه حرامی بخورد، چهل شبانه روز نماز او پذیرفته نمی‏شود و دعای چهل صبح‏گاه او نیز مستجاب نمی‏گردد و هر گوشتی که (لقمه) حرام رویانیده باشد، مستوجب آتش است و یک لقمه نیز گوشت می‏رویاند .» (12)

نیز فرمود: «هر کس اهمیت ندهد که مالش را از چه راهی به دست آورده، خدا نیز اهمیت نمی‏دهد که از کدامین راه به آتش داخلش کند .» (13)

3 . بهترین ساعات و در دو وعده غذا بخورد
بر اساس آیات و روایات، بهترین زمان غذا خوردن، صبح و شام است . در آیه 62 سوره مریم می‏خوانیم . «لهم رزقهم فیها بکرة و عشیا ...» ; روزی‏شان صبح و شام در آن جا (بهشت) (آماده) است .»

امام صادق ( علیه‏السلام) فرمود: «ترک العشاء خراب البدن‏» ; (14) «شام نخوردن، موجب خرابی بدن است .»

در حدیثی از امیرالمؤمنین ( علیه‏السلام) روایت‏شده است که «غذا نخوردن در شب انسان را پیر می‏کند» . و فرمود: «چون کمی پیر شد، باید هر شب پیش از خواب چیزی بخورد که بهتر به خواب می‏رود و دهانش خوشبو می‏شود یا خلقش نیکو می‏گردد .» (15)

امام صادق ( علیه‏السلام) فرمود: «پیرمرد، غذای شب را رها نمی‏کند، هر چند به یک لقمه باشد .» (16)

4 . وضو گرفتن یا شستن دست‏ها، پیش از غذا
آثار شستن دست‏ها و وضو گرفتن:

1 . رزق را زیاد می‏کند ; (17)

2 . فقر را برطرف می‏سازد ; (18)

3 . هم و پریشانی را زایل می‏کند ; (19)

4 . بر عمر می‏افزاید ; (20)

5 . نور چشم را زیاد می‏کند ; (21)

6 . نعمت را پایدار می‏کند ; (22)

7 . بیماری را دور می‏سازد . (23)

امام صادق ( علیه‏السلام) می‏فرماید: «چون دستت را برای غذا خوردن شستی، با دستمال خشک نکن; زیرا تا رطوبت‏به ست‏باقی است، برکت در غذا خواهد بود» . (24) «... و چون پس از غذا وضو بگیرد (یا بشوید)، با دستمال خشک کند» . (25) «چون پس از غذا دست‏بشویی، با تری دست، بر دیده بکش که امان از درد چشم است .» (26)

5 . در میهمانی، میزبان پیش از دیگران شروع کند (27)
در روایت است که پیامبر (صلی‏الله علیه‏و آله) تا میهمان از غذا خوردن دست نمی‏کشید، خود را به خوردن مشغول می‏کرد . (28)

6 . در ابتدای غذا خوردن «بسم الله الرحمن الرحیم‏» بگوید
«اذا اکلت او شربت فقل: الحمدلله‏» ; (29) «اگر چیزی خوردی یا نوشیدی، خدا را سپاس گو .»

امام علی ( علیه‏السلام) فرمود: «اگر کسی موقع غذا خوردن، نام خدا را بگوید، من ضمانت می‏کنم که از آن غذا دردی به او نرسد . » (30)

در این زمینه، دعاهایی نقل شده که می‏توانید برای آگاهی از آن‏ها به حلیة المتقین ص 241 و وسائل الشیعه، ج‏24، باب 59 و دیگر منابع مراجعه کنید .

7 . متواضعانه غذا بخورد و از شیوه متکبران بپرهیزد
پیامبر گرامی اسلام (صلی‏الله علیه‏و آله) فرمود: «به هنگام غذا خوردن، کفش‏هایتان را درآورید ; چه آن که سنتی نیکو و برای پاها راحت‏تر است .» (31)

تواضع به هنگام غذا خوردن، در واقع احترام گذاشتن به نعمت‏های خدا و سپاس از اوست . علامه مجلسی می‏نویسد: «دو زانو بنشیند و خوابیده غذا نخورد ... و چهار زانو نشستن مکروه است و با خدمت کاران و غلامان چیز خوردن و بر روی زمین چیز خوردن، سنت است .» (32)

8 . تکیه ندهد (33)
یک وجه این حکم می‏تواند برای دور ماندن از تکبر و تشبه به متکبران باشد . (34)

9 . با دست راست غذا بخورد
پیامبر اکرم (صلی‏الله علیه‏و آله) فرمود: «اذا اکل احدکم فلیاکل بیمینه ...» ; (35) «اگر کسی از شما غذا خورد، با دست راست‏بخورد . »

امام صادق ( علیه‏السلام) فرمود: «لاتاکل بالیسری و انت تستطیع‏» ; (36) «با دست چپ نخور، در حالی که می‏توانی (از دست راست استفاده کنی) .» کراهت استفاده از دست چپ در مورد نوشیدن نیز وارد شده است . (37)

10 . ابتدا و انتهای غذا نمک بخورد (38)
در برخی روایات، به جای نمک در پایان غذا، سرکه توصیه شده است . (39) از جمله خواص سرکه، قدرت بخشیدن به ذهن و عقل است . (40) برای نمک نیز در روایات، خواص فراوانی آمده که مصون ماندن از جذام، پیسی، درد حلق، دندان درد و درد شکم از جمله آن‏هاست . (41) بنابراین هر دوی آن‏ها مفید است و هر یک را می‏توان اختیار کرد .

11 . به غذا فوت نکند (42)
این حکم شرع - که به غذای داغ، برای خنک کردن آن، فوت نکند - در عرف جامعه ما نیز کاملا جاافتاده است . فوت کردن به غذا، می‏تواند ضررهای فردی و اجتماعی داشته باشد، از جمله:

- با فوت کردن، چیزی از غذا بر سفره یا غذای دیگران بریزد ;

- بوی دهان در هوا پخش و به مشام دیگران برسد ;

- گاه موجب انتقال بیماری می‏شود;

در کتاب «اعجاز اسلام از نظر اخبار» آمده است: «... اگر دو لوله آزمایش، در هر کدام مقداری محلول باز و محلول فنولفتالئین ریخته شود، تولید رنگ ارغوانی خواهد کرد، در این صورت، اگر به یکی از آن دو لوله آزمایش، مقداری اسید کلریدریک اضافه کنیم، رنگ ارغوانی تبدیل به مایع سفید رنگی می‏شود و اگر به جای اسید کلریدریک، در دیگری به وسیله دهان بدمیم، نیز رنگ ارغوانی تبدیل به مایع سفید رنگ خواهد شد و نیز تحقیق و آزمایش ثابت کرده که هیچ ماده‏ای غیر از اسید کلریدریک نمی‏تواند رنگ ارغوانی را تبدیل به مایع سفید رنگ کند . با این مقدمه، نتیجه چنین می‏شود که هوای دهان که مرکب از دو اکسیژن و یک هیدروژن است، اگر به دو محلول باز و فنولفتالئین دمیده شود، تولید اسید کرده، رنگ ارغوانی را تبدیل به مایع سفید رنگ می‏کند و تحقیقات طبی هم ثابت کرده که اسید کلریدریک برای معده ضرر و زیان فوق العاده‏ای دارد . لذا می‏توان گفت که وصی ششم پیامبر اسلامی (صلی‏الله علیه‏و آله) از این جهت و جهات دیگری که هنوز برای بشر مخفی است، از دمیدن به چیزهای گرم، اعم از خوردنی و آشامیدنی به عنوان مکروه، جلوگیری و نهی نموده است .» (43)

12 - از جلوی خویش غذا بردارد (44)
13 - لقمه کوچک بردارد و خوب بجود (45)
14 - با غذا سبزی میل کند (46)
پیامبر اکرم (صلی‏الله علیه‏و آله) فرمود: «انی لا اکل علی مائدة لیس فیها خضرة‏» ; (47) «من از سفره‏ای که سبزی در آن نباشد، نمی‏خورم .»

این همه تاکید نشان دهنده خواص ارزشمند سبزی است .

15 - با صدا غذا نخورد (48)
این صدا ممکن است از جویدن یا قورت دادن و یا غیر این‏ها باشد که همه آن‏ها ناخوشایند است .

16 - در هنگام غذا خوردن کمتر به صورت دیگران نگاه کند
امام حسن ( علیه‏السلام) فرمود:

«... (از جمله آداب سفره) و اما آن چهار [چیز است] که از باب رعایت ادب می‏باشد: خوردن از آن چه در جلوی توست، کوچک گرفتن لقمه، خوب جویدن غذا و کمتر نگاه کردن به صورت مردم است .» (49)

17 - غذا خوردن را طول بدهد
در روایت است که نشستن سر سفره را طولانی کنید که از عمرتان محسوب نمی‏شود، (50) و این تاکید، نشان دهنده اهمیت جویدن غذا و آرام خوردن است و چه بسا معنای آن، تاثیر خوب جویدن و آرامش به هنگام خوردن در طول عمر باشد .

18 - کم بخورد و از پرخوری بپرهیزد
امیرالمؤمنین ( علیه‏السلام) فرمود: «کم‏خوردن نفس را گرامی‏تر و تندرستی را پایدارتر می‏کند» . (51) «هر گاه خداوند بخواهد بنده خود را اصلاح گرداند، سه چیز نصیب او کند: کم گویی، کم خوری و کم خوابی .» (52)


اسلام و غذا در كشور تركيه

در ترکیه شش شب مقدسی را که نشانه وقایع زندگی حضرت محمد است، با پختن کلوچه ها، نان ها و لقمه های مخصوص جشن می گیرند. ماه محرم در زمانی اتفاق افتاد که سیلاب ها فروکش کرد و حضرت نوح و خاندانش پا بر زمین نهادند. عقیده بر آن است که آنها با باقیمانده ذخایر خود غذایی پختند. این واقعه را با پختن ’ آشوره‘ یا پودینگ نوح جشن می گیرند که از دانه های گندم، بقولات خشک شده، برنج، کشمش، گردو ، انجیر خشک، خرما و آجیل درست می شود. هم چنین می توانید این پودینگ بسیار مغذی را در مغازه های محلبی فروشی نیز امتحان کنید. "ضیافت زکر یا " را وقتی نذر کسی برآورده می شود برپا می کنند. این میهمانی شامل چهل و یک نوع میوه خشک شده و آجیل است که با آن از میهمانان پذیرایی می کنند. دعا خوانده می شود و همه هر چهل و یک نوع خوراکی را می چشند. سپس میهمان می تواند شمعی روشن کند و نذر نماید. اگر این نذر برآورده شود، فرد باید همین ضیافت را برای دیگران برپا نماید.


آياهرم غذایی‘ تایید شده از سوی سازمان کشاورزی ایالات متحده ، در حقیقت مشابه آنچیزی است که در هر خانه در ايران یافت می شود . حتی غذاهاي دانشگاه يا مدارس شبانه روزی یا آشپزخانه های ارتش که ویژگی های خوراکی آنها تا حدودی ناشناس است، تغذیه مناسبی را که توسط دانش امروز نیز مورد تایید می باشد را تامین میکند. یکی از این ترکیب ها، که به شوخی از آن به عنوان غذای ملی یاد می کنند، عدس پلو يا ساچمه پلو است زماني هم ما افتخار سربازي در جبهه هاي جنگ داشتيم يادش بخير.
که معمولا با برنج و عدس و كشمش همراه بوده و ترکیب غذایی فوق العاده ای ایجاد کرده که تامین کننده پروتئین ها، کربو هیدارت ها و مواد معدنی ضروری مورد احتیاج بدن است. یک کار جالب دیگر ترکیب ماست با اسفناج است. ما می دانیم که بدن به کلسیم موجود در ماست برای جذب آهن موجود در اسفناج نیاز دارد.


آينده تجارت غذاي حلال در جهان

مسلمانان با جمعیت 8/1 میلیاردی، نزدیک به یک سوم مردم جهان را تشکیل می‌دهند، مطابق نظر تحلیلگران جمعیت مسلمانان جهان در سال 2012، به سه میلیارد نفر، تخمین زده می‌شود.

در حالی که تنها فروش سالانه خرده‌فروشان گوشت حلال در انگلستان 900 میلیون دلار و ارزش معاملات سالانه جهانی برای کل تجارت حلال، 2100 میلیارد دلار ارزیابی شده است. با نگاهی به اعداد و ارقام این تجارت میلیاردی، پتانسیل شگفت‌انگیز تجارت غذا و محصولات حلال آشکار می‌شود که شایسته است نخست از سوی دولت‌های اسلامی‌ و سپس سازمان‌های بین‌المللی و فراگیر همچون سازمان کنفرانس اسلامی‌ جدی گرفته و برای آن برنامه‌ریزی شود.کشور مالزی به‌عنوان کشور پیشتاز در این عرصه که از سال 1997 فعالیت‌هایی را در زمینه تنظیم کدکس حلال و تدوین آئین‌نامه‌ها و اعطای نشان و برگزاری نمایشگاه‌های غذای حلال آغاز نموده است در نمایشگاه پنج روزه حلال MIHAS در مالزی در سال 2007 با گردآوری محصولات ده‌ها تولیدکننده محصولات حلال از کشورهای مختلف توانست فروشی به ارزش 214 میلیون دلار را به ثبت برساند که نسبت به نمایشگاه سال گذشته آنها 27 درصد رشد را نشان می‌داد صرفنظر از ارزش معاملاتی به میزان 400 میلیون دلار که در مرحله مذاکره قرار داشت. در این میان بیشترین رکورد فروش را امارات متحده داشت به ارزش 90 میلیون دلار و پس از آن انگلستان به ارزش 41 و چین به ارزش 36 و فرانسه به ارزش 20 میلیون دلار را داشتند و این نشان می‌دهد که کشورهای غیرمسلمان نیز برای تولید محصولات حلال اقدام نموده و به شاخص‌های قابل قبولی دست یافته‌اند.
نشان‌های محلی و ملی حلال و ضرورت نشان فراگیر
ضرورت زندگی بر اساس آموزه‌های وحی که تجلی آن در غذا، پوشاک، کسب و کار مسلمانان دیده می‌شود و نیز پراکندگی حضور آنها در تمام نقاط جهان، ضرورت برنامه‌ریزی فراگیر و جامع برای غذای حلال را به‌دنبال دارد. به‌دلیل حضور مسلمانان در کشورهای مختلف، کم‌وبیش از سوی شوراهای مسلمان هر منطقه و هر کشور نظارت‌هایی بر محصولات غذایی اعمال شده و می‌شود به نوعی که نشان‌ها و گواهی‌های متعددی در هر کشور برای حلال تعیین گردیده است که نمونه آن را در گواهی‌ها و نشان‌های حلال که در کانادا، امریکا، انگلستان، فیلیپین، مالزی، فرانسه، سنگاپور، اندونزی، چین، استرالیا، برونئی و بعضی کشورهای اروپایی به‌وجود آمده می‌توان مشاهده نمود. ضرورت ایجاد یک نشان فراگیر و جهانی حلال، مرکز تحقیقات و اطلاع‌رسانی اتاق اسلامی‌ (از خانواده سازمان کنفرانس اسلامی‌) را برآن داشت که در این زمینه اقدام نماید و زمینه ایجاد چنین «نشان» فراگیر و جهانی را فراهم آورد.
اقدامات مرکز در این زمینه
نخستین اقدام در این زمینه، تحقیق و پژوهش بود. در سال 2007 مراحل پژوهشی پروژه حلال در بیش از 30 دفتر تحقیقاتی به پایان رسید و مراحل اجرایی آن آغاز شد. تشکیل شورای سیاست‌گزاری «اعطای نشان حلال» با حضور نمایندگانی از مجمع تقریب مذاهب اسلامی، حوزه نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی، کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی ایران، اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مشاوران اتاق و اعضای هیات‌مدیره مرکز تحقیقات و اطلاع‌رسانی اتاق اسلامی ‌تشکیل شد و در چهار نشست، آئین‌نامه اعطای نشان و کدکس حلال و نیز «آئین‌نامه بازرسی و ارزیابی» در این شورا به تصویب رسید و به‌دنبال آن از میان طرح‌های مختلف ارائه شده، یک طرح به‌عنوان «نشان فراگیر حلال» مرکز انتخاب و فرم «گواهی حلال» نیز نهایی شد. همکاری و همراهی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در دامپزشکی و تجربیات به‌دست آمده در زمینه قانونمند نمودن ذبح شرعی دام و طیور و تبیین مبانی شرعی در صید و آبزیان در جمهوری اسلامی ‌ایران و نیز توان کارشناسی صنفی و مشاوره‌ای کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی به‌عنوان بازوهای علمی، کارشناسی و مشاوره‌ای، پشتیبان مرکز در این اقدام بین‌المللی بود. مساعدت مجمع تقریب مذاهب اسلامی ‌در ارائه مبانی مشترک میان مذاهب اسلامی ‌و اقدام برای جلب نظرات مختلف فقهی جهان اسلامی ‌همچون «المجمع الفقهی» سازمان کنفرانس اسلامی، گامی‌ دیگر در فراگیری این نشان در جهان اسلام بود که با موفقیت به انجام رسید. بازرسی و ارزیابی واحدهای مختلف خدماتی در زمینه تولید غذای حلال و نیز واحدهای مختلف صنایع غذایی براساس آئین‌نامه‌های مصوب در «شورای حلال مرکز» گام اجرایی دیگر در این راستا بود که با توجه به نیاز حضور صنایع غذایی ایران در بازار‌های جهانی به سرعت آغاز گردید و اکنون ده‌ها واحد صنایع غذایی و واحد‌های خدماتی در نوبت ارزیابی و بازرسی هستند که مرکز با جدیت مراحل فنی اعطای نشان و گواهی حلال را برای آنها در برنامه دارد.
ایجاد یک وب‌سایت و یک وبلاگ به نام‌های HalalWorld.org و Halal.blogfa.com نیز از مهم‌ترین اقدامات در جهت اطلاع رسانی به مخاطبان فارسی و انگلیسی زبان بود که به انجام رسید.
برنامه‌های آینده
مرکز تحقیقات و اطلاع‌رسانی اتاق اسلامی ‌این برنامه‌ها را در دستور کار آینده خود دارد:
-‌ تمهید مقدمات برگزاری نخستین نمایشگاه محصولات غذایی حلال ایران در یکی از کشورهای اروپایی یا قطب‌های تجاری منطقه.
-‌ آغاز اعطای گواهی و نشان حلال در دیگر کشورهای اسلامی‌.
-‌ تشکیل نمایشگاه‌های محصولات غذایی حلال کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی‌در کشورهای مقصد.
-‌ ایجاد مرکز تحقیقات ویژه حلال ایجاد آزمایشگاه‌های اختصاصی برای فرآیند ارزیابی‌ها.
-‌ ایجاد واحدهای حمایت مالی از تولیدکنندگان صنایع غذایی حلال با همکاری بانک توسعه اسلامی.
-‌ اقدام اجرایی در مسیر ایجاد بازار مشترک اسلامی‌ بر محور توسعه تجارت غذای حلال در جهان.
-‌ حمایت‌های فنی از SMEهای فعال در تولید محصولات غذایی در کشورهای اسلامی.
-‌ ارتقای فعالان و مولدان صنایع غذایی جهان اسلام از طریق سیستم اعتبارسنجی به‌منظور تلاش آنها برای کسب اعتبار افزون‌تر.
-‌ ایجاد زمینه حضور شرکت‌های برتر صنایع غذایی در فرآیند اشتهار و سرآمدی شرکت‌های برتر مسلمان (MECCAward).

Nutrition Vghza Nzraslam Vbzrgan of religion

Food and food programs an important role in religion always have. Islam in the most difficult and perhaps the most restricted rules in this area is. Ramadan is the Muslim fasting month, and people need to Aytam good food and I will be given.

Fasting to purify body and lives and yet, can favor Tkr that the basic nature as the food ready and then be cooked by skilled cooking. This cooking food for the day dusk fasting should prepare to be eaten. The day with the usual slice of paradise foods like olive or palm, or small pieces of cheese, pieces of bread and jam to returning. Followed by vespers to bring here, and then eat the meal. Traditionally people spend more hours at night or going to play and dialogue for the city centers to music, or show the time to eat again before the ball or drum sound that started Welcome All Day Day was reached. People were to rest until noon shops and offices were open again and start cooking food was.

Important Muslim religious holiday Eid 'is ready to celebrate Abraham sacrifice his son Ismail for God is the Way. But instead of God's sheep, he sends for his son to life and give him. This day has some meat to butcher animal neighbors, the sender and those in need. Sheep as a creature of God for the purpose of your life brings premiere is a certain respect. Color fawn sheep slaughtered and strict instructions for its symbolic way to show respect. Other events held in commemoration of the prophets, including donation to food.

The most important guidelines about eating and Islam:

Farhad saffron Hshjyn chef and author Vmdrs International Coffee shop (Islamic Azad University)


The first and most important thing in Islam guidelines:
What human uses should legitimately be prepared and solvents.
Second: eating rituals
What they observe while eating order is:
A: How Food Tdbr types in that system have been created the universe.
B: started eating Ghzaba Vyad name of God
A: Find food with salt (if healthy, and her loss is no salt.
D: start the lightest foods
E: eating food and before eating semi-warm cold
And: eating with the right hand
S: taking small morsel
H: Well, chewing food
ط: a long table to sit Brsr
AZ: There have bread and leaving it under the mess
TC: discard before eating garlic completely and while the appetite with a little of قي.
ن: eating from the front
L: bit not look at others
R: respect the rights of others is what Brsr table.
AH: food started by the owner of the table who is or who is older parliament.
And: to continue to eat garlic own table to all those who are sitting over the table.
S: the rise over the table, before dismantle it
Eating what the left:
A: self-indulgence in food quality and quantity
B: critical food than it is reluctant.
A: blow in the food
D: eating with the left hand
E: eating with a finger or two fingers
And: long burp
S: Clear Zyadastkhvanha
H: water eating between meals
ط: water, eating, after eating meat
AZ: eating, in Browse
Third: states that forbids eating in the states is:
Eating in such a way arrogant "rely on fire", "lying down, the abdomen", "long long", "standing" also eating and walking Jnabt There also is very forbids.
Fourth: The food to be recommended to others


Islam most complete and most comprehensive is the divine religions. Therefore, the sentences to eat that they observe every Muslim is required. Some of them include:

When eating "in Whom" and after a meal "Alhmdallh" tell. Slyallhlyhvalhvslm Prophet Muhammad
Your hands before meals and then wash and remove the distress to long life. Lyhalslam Imam Sadeq
Cooling food because the food is hot blessing. Slyallhlyhvalhvslm Prophet Muhammad
When the appetite to eat do not eat and when the appetite to eat do, from eating the Kill. Prophet Muhammad Slyallhlyhvalhvslm
Diseases of the gorge is more. Imam Hossein Lyhalslam
Eating principles is the following:
1 - get a small slice
2 - a good chewing food
3 - low look to others
4 - washing hands. Slyallhlyhvalhvslm Prophet Muhammad

Nyashamyd the food is all so if you have such a weak stomach is. Lyhalslam Imam Reza
If low gorge'll choose healthier and stability of the body is low gorge. Lyhalslam Imam Sadeq
Poisonous fruit in every good sitting in the water and wash down slave. Lyhalslam Imam Sadeq
Dhanhay their toothbrushes to clean. Slyallhlyhvalhvslm Prophet Muhammad
If the food Dmyzad moderation and to respect their side, never the patient does not. Lyhalslam Imam Sadeq


Follow health food and drink orders, one of the most important factors of health, vitality and long life. If you need to know what people eat, how much to eat and eat and know how to work a close, undoubtedly, more diseases will be away from human society and human life will enjoy refreshing rejoice.

The first point about health eating commands respect, attention to the fact that the system required creation, "eating", a tool for life, not that life, a tool for eating; so the wisdom attributed to Imam Ali (as) the is:

La Ttlb الحياة Ltakl, Bell Atlb Alakl Lthya. (Mkhvah life for eating, but eating for life Bkhvah).

Many people if not most of them health, vitality and sacrificed their lives to their abdomen. Therefore, never think that these are not what they eat, how they eat and how much to eat. So, what is the better image, any size and the desire to have something that can occur, taking and thus, different diseases are involved, so that Imam Ali (AS) stated:

I plant itself Mhbh Altam types, techniques Alasqam Ajtny Smarsh.

(Everyone in their heart, tree types of foods Bkard interest, expedient for the types of diseases are Chynd).

Guidelines of Islam in this area, Arzshmndnd extremely important with regard to age and export their hegemony scientific miracle religion, are considered. About this, the two-point, importance is:

A - Islamic guidelines about eating, only the object does not guarantee health, but also guarantee the health body and spirit humans.

B - because reason and science, to all creation, surrounded Raz·hay not, perhaps some wisdom guidelines for knowledge of Islam today is unknown, but undoubtedly this means the guidelines not being unreasonable, so the philosophy of some sentences Islam was unknown in the past and today their secret knowledge foundation is used.

And now, the short or the guidelines:

1 - halal food being
The first and most important Islamic guidelines about food consumed, is that "lawful" are means that:

Firstly: what human uses, should legitimately be prepared. Food through the illegal and violated the rights of others to be prepared, though may be healthy for the body, is not harmful, but undoubtedly for mental health, is harmful.

Second: human food should Aztybat (what is clear) is prepared. Based on this guidance, not human foods that nature has a mass of hatred, or that Islam forbids eating knowledge (such as: meat, animal meat or carrion meat forbidden) to use, although not violating the rights of others.

Third: Food for the consumer is who should not be harmful. Explain that food for one person may be useful, but for another reason that Bymarast, is harmful.

Raba: food for the human soul or society is not Mfsdh. This may explain the food is lawful and not harmful for the body, but how to use it, for soul or society is Mfsdh; like eating in gold and silver dishes, or eating the table that the alcohol is . Eating foods such as Islam, is considered prohibited.

2 - eating two meals a day
In Islamic narratives for continued health and vitality of human, eating two meals in the morning and evening is recommended. Elysian also significant in the AS, Javid are the same two meals eaten: "Vlhm Rzqhm فيها Bkrh and Shya, and in heaven, every morning and evening, the day is ready for them" (Maryam: Verse 62)

3 - recommended low خوري
Religious leaders, while less emphasis خوري, of great interest have been mentioned; such as: continuing health body, Safaei thought, Nvranyt heart, getting rid of the animal, Satan, using the universe realm, close to God and worship God better use of .

4 - Risk gobbler
Conversely, gobbler traditions perspective, is extremely faulty. Gobbler reduce the health, the body will stink, and areas for physical and mental disease provides. Gobbler, ink is self Ratbah to force righteous (righteous) and Vr (self) undermines the impact, the veil business acumen and hard and dark heart makes.

5 - good value food
Gobbler prevent losses and using low interest خوري, Muslim leaders have recommended that people feel hunger not until something Nkhvrd and garlic before it fully be eating the kill: "General and the county Tshthy , and Tshthy Amsk and county. "

6 - Best oral and the best table
Narratives from the perspective of Islamic, National foods, food that is several characteristics:

First hand the suffering that the individual is prepared;
The second that his family like it should;
Third of the smell does not bother others.

Best table also the most clean, solvent, and their most simple and most expensive foods and colorful people of the bits (as) they use to be avoided it is not arranged.

7 - rules table
Principles that the presence of Islamic hegemony table meals have value are:
Table being vegetables, washing hands, sitting over the table with humility, value bread, contributed by observers (both human and animal) in food and Last literature, charity to the food or the like.

Source Wisdom

Eating and drinking customs in Islam (1)

Rulings by the Creator Hakim Islam based on wisdom and wise and the situation is deemed to man the path of material and spiritual life to help. This is obvious and sometimes wisdom Game Anyone can slightly hesitant, funds, or funds of them discovers; such as washing hands before food. But in some sentences, by existential philosophy, it simply is not Missouri. Some of the sentences, the works of unknown relationship to understand the fact that they require their own tools, relationships and such works as before Vzvy Rzq food and grow or gather food Ryzd what the reader and ... .

Quran also some unknown facts and relationships that have:

"In fact, those who oppress the property of orphans eat, but it does not fire in his belly being down, and soon the fire ablaze in the coming." (1)

These issues and facts, knowledge and perspective of the owners of the heart and eyes purgatorial realm remains hidden and not each Frakhvr his spiritual vision and receiving benefit the draw. Doctor Gholam Reza Jafari - son of the late Allameh Mohammad Taqi Jafari - says:

"When I was in Norway [Norway trip in weeks to treat life and is Allameh], one of my friends, the professor's house for dinner to invited. Ross is due, I and my father, the friend went home. During dinner, my father was upset and said: "the smell of putrefaction comes." I think I may be in the brain tumor, activity in the olfactory centers of the brain is impaired. I explained to him the smell stink does not work, but he also complained of the smell of putrefaction, which stood up to go from here. I inevitably come home with him as I was out. The next morning, I took it to contact my friend about the event last night to apologize, but with surprising perfection, my friend said it for dinner last night, I was able to buy chicken slaughter of the chicken and I was forced to use regular. The friend said: I had the chicken from non-Islamic slaughter are Astadm done, I was very upset. I am very happy that he Nkhvrdnd dinner. "(2)

Another point that the inmate (PBUH) to Mqtzay "الناس Ali magnitude Qvlhm cabbage, (3) proportional to speak their language and culture to audiences said. For example: "enema Qsva Alazfar Lanha Mqyl Ykvn Alnsyan Alshytan and to follow"; (4) "to cut your nails because the nails long position Satan [microbes] is causing forgetfulness." Detailed course microbes Devil is merely a probability.

Menin (PBUH) also said: "I Latshrbva الماء Slmh La Alana’ and I Rvth Alshytan van Yqd Ali Alrvh and Alslmh"; "and handle the gap within Nyashamyd where the devil is sitting". (5) Another story to read in the Prophet (Salallah Quran) he said: "within the handle Nyashamyd is the place where gather pus." (6) Hence, the accuracy until the main objective Hadith, respectively.

Eating customs
1. Divine intention is: Dear Prophet of Islam (Salallah Quran) in guidance to Aboozar said: "or Abazr total artifacts but Lak Phi Phi النوم and even Nyh Salhh Llakl"; (7) "a Aboozar! Should not delete anything Nyty باشی, even eating and sleeping. "

The late Sheikh Rajabali tailor - Aref Namvar - to note the several students that everything must be God, and the added: "Whenever the intention of this glass tea Do God, the divine light illuminate your heart is . But if you delectation Blog, asked that same call. "(8)

"Ayatollah Mahdavi Kani Updated: started in early education and Tlbgy, when I wanted to buy clothes for themselves - after the late proof clothing loaned'd wanted to - before personal tailor went to Rajabali. When fourteen - I was fifteen years. For he took the cloth. His work room in his house and was closely. So sat. He came and said: "Good! Now what Bshy policy? "I said: Celergy. Said: "The polls are Celergy Bshy or Adam?"

I wonder why I so a cap, with a letter undermines these Mmm. Then he said: "Do not upset! Tlbgy is good, but the goal is to Adam. Can you be hortatory, not forget. Now that the existence of young and not infected with the goal Do not forget God. Do you work at any time, for God show performed even if the feedback Chelow kabab, going to eat and made the force of God in worship and preach the Do lifetime Do not forget. "(9)

In this case, professor reading it Gvyast example: people can Ghsl intention to reason that the reward pool dive and swim to take and can dive without reason meaning that only has swimming. Other tasks including eating and drinking and exercise, and ... This is also such.

2. Eat what is lawful
God Almighty, stated: "Allah Klva Mma Rzqkm Alyh Hlala Tyba ..."; "what day your Lord Grdanydh, solvents, and eat clean ... . "

Imam Sadeq (PBUH) from their fathers, to narratives of the Prophet that "if food is four features, the complete (perfect) is: the solvent is produced and its corrosive and first name are numerous great god taken is said and thanked at the end. "(10)

Rasool Allah (Salallah Quran) he said: "Every day that eat halal, angel over to him for forgiveness as he is eating take." (11)

Also said: "forbidden to eat every morsel, forty a day of prayer, he will not be accepted and sometimes his forty morning Mstjab is not any meat that (piece) is forbidden Rvyanydh, Mstvjb fire and a piece of meat Rvyand are. "(12)

Also said: "Anyone who does not care what way the friction earned, God does not care that the کدامین Dakhlsh way to fire." (13)

3. Best of hours and eat two meals
According to verses and hadith, the best time to eat, is morning and evening. In verse 62 of Sura Maryam to read. "لهم Rzqhm فیها Bkrh and Shya ..."; day morning and evening in their place (heaven) (ready) is. "

Imam Sadeq (PBUH) said: "leave broken Alsha’ Albdn"; (14) "eating dinner, cause destruction of the body."

Of the traditionary menin (PBUH) is narrative that "eating meals at night to old man." And he said: "I was a little old, you sleep each night to eat something that is better than sleep, and his mouth is fragrant or Khlqsh is conditioned." (15)

Imam Sadeq (PBUH) said: "The old man, do not leave food at night, however, is a mouthful." (16)

4. Ablutions, or washing hands before food
Works hand-washing and ablutions:

1. Rzq to the large, (17)

2. Relieve poverty makes; (18)

3. Time and distress to the Zayl; (19)

4. Adds to life; (20)

5. A lot of eyes to light; (21)

6. Blessing to the stable; (22)

7. Makes the disease away. (23)

Imam Sadeq (PBUH) stated: "when holding up your hand to eat push-button, do not dry with a tissue, because the moisture remains is, will bless the food." (24) "... Performing as the food and take (or figure), with tissue to dry. " (25) "because after the food Bshvyy, with more hands, the seen eye Kill the pain that is safe." (26)

5. The party, the host starts before the others (27)
The story that the Prophet (Salallah Quran) to the guest not to eat the clip, to busy to eat. (28)

6. Eating at the beginning of "In The Name of God" to tell
"He records Aklt syrup Fql: Alhmdllh"; (29) "If the feedback or drink something, گو thanked God."

Imam Ali (PBUH) said: "If when eating, say God's name, I can guarantee that the food he Nrsd pain. "(30)

In this context, Dahayy quoted you for the information to the urgently needed Hlyh Almtqyn ush-Shia, p. 241, Vol 24, Chapter 59 and other sources, see.

7. Modest food to eat and how arrogant Bprhyzd
There the Prophet of Islam (Salallah Quran) he said: "When eating, take off your shoes; what that traditional conditioned and legs is easier." (31)

Humility while eating, in fact, respect blessings of God and thanks him. Allamah Majlisi writes: "Two knee land and food Nkhvrd sleeping ... Sitting cross-legged, and execrable service and Karan and Ghulam goody goody and on earth, is tradition. "(32)

8. Does not rely on (33)
The sentence can be a way for staying out of the haughty arrogance and is Tshbh. (34)

9. With the right hand to eat food
Prophet (Salallah Quran) he said: "inasmuch Akl Ahdkm Flyakl Bymynh ..."; (35) "If you eat food with the right hand to eat. »

Imam Sadeq (PBUH) said: "Latakl Tstty Balysry and county"; (36) "Poor Fair left hand, while the power (Do use the right hand)." Kraht hand side of the drinking also entered. (37)

10. Beginning and end of salt food to eat (38)
In some narratives, rather than the end of the meal, salt, vinegar is recommended. (39), including the properties of vinegar, empowerment of the mind and reason. (40) for the salt in the narratives, the many properties that remain immune from leprosy, PC, throat pain, dental pain and abdominal pain, including the Host. (41), so it is useful for both and each can be to provide.

11. Food does not die (42)
Sharia sentence - the food hot for cooling, it does not die - the norm for our society is completely Jaaftadh. Die food, can be Zrrhay individual and social, including:

- With the die, something of food or other food on the table excitement;

- The smell in the mouth air and reach Msham others;

- Sometimes to cause disease transmission;

In the book "Islam miracle of News" states: "... If two test tubes, each open and some solution will be put Fnvlftalyyn solution, will produce purple, then, if one of the two test tube, to add some acid, purple white liquid into the If instead of the acid in the mouth by another Bdmym also become purple liquid will be white and also research and testing have proven that no matter than can not be purple acid into liquid is white. With this introduction, the result is such that the mouth air composed of two oxygen and one hydrogen, if the solution is blown open and Fnvlftalyyn produce the acid, into a purple liquid is white and Medical Research The proven that the stomach acid loss is tremendous. So can that executor Muhammad VI (Salallah Quran) from this direction and other directions is still hiding human, warm from the blow to things, including eating and drinking as detestable, prevention and interdiction has. "(43)

12 - from the front to take their food (44)
13 - bit small and take good Bjvd (45)
14 - to food like vegetables (46)
Prophet (Salallah Quran) he said: "instantaneous La Akl Ali Maydh licking فیها Khzrh"; (47) "I table that is not the vegetables, not eating."

This emphasis shows all the valuable properties of vegetables.

15 - Sound Nkhvrd food (48)
This sound may be chewing or swallowing or otherwise is these that all it is uncomfortable.

16 - eat less when the others being
Imam Hassan (PBUH) said:

"... (Including customs table) and the four [things are] Bob observe the literature is: what to eat in front of the Toast, taking small morsel, chew food well and look less to people. "(49 )

17 - give food to eat during
The story of the long sit over the table that is not considered the Mrtan, (50) and this stress, indicates the importance of chewing food and eating peaceful means and perhaps the influence of good and comfortable when chewing during eating is life.

18 - Low to eat and gobbler Bprhyzd
Menin (PBUH) said: "the dear little more self-eating and fitness is more stable." (51) "Whenever God wants to amend slave returns, three things to his fate: reticence, low gorge and insomnia." (52)


Islam and the food in Turkey

Six nights in Turkey that the Holy Prophet Muhammad is the sign of life events, with cookies baking, the bread and celebrate special piece. Moharram when the flood happened in Game ebb and Hazrat Noah and his family establish regular ground. They believed that with their remaining food reserves Pkhtnd. This event with the cooking 'mixture' or pudding Noah celebrate the wheat grains, dried legumes, rice, raisins, walnuts, dried fig, dates and nuts will be OK. You can also very nutritious in the pudding shops also try Mhlby sales. "Banquet Zkr or" Nzr someone when they are set up to meet. This party includes forty-one type of dried fruits and nuts that its guests are welcome. Prayer is read and all the forty-one type of food are Chshnd. Then guests can candle to light and to Nzr. If this Nzr fulfilled, the person must set the others to the banquet.


Yahrm food 'approved by the United States Department of Agriculture, the fact that similar Nchyzy each cell is found in Iran. Even foods university or boarding schools or army kitchens that feature their food is somewhat anonymous, nutrition by the students of today are approved provider. One such combination, their humor to it as authentic to learn, lentil rice or rice shot is time we honor soldiers we had battlefield Messenger Good.
Usually rice and lentils and raisins and combine with excellent food supply that create proteins, Krbv Hydart and minerals is essential to the body needs. Another interesting combination of a work is spinach yogurt. We know that our body to absorb calcium in the iron in spinach needs.


Solvent in the future world food trade

Muslim population of 8 / 1 billion, nearly a third of the world are the people, according to analysts, the Muslim world population in 2012, three billion people, is estimated.

While only halal meat retail annual sales in the UK and $ 900 million transaction value of total annual global halal trade, has been rated 2100 billion. Looking back, Facts and Figures billion business, the potential for wonderful products and Halal food trade is obvious that is worthy of the first Islamic governments and international organizations such as OIC and pervasive taken seriously and it is planned. Malaysia as a leading country in the field of activities in 1997 are solvent and compile Kdks Codes and investiture and exhibitions Halal Food has started five-day exhibition in Malaysia MIHAS solvent in 2007 by compiling dozens of products Manufacturer of Halal products in different countries could sales worth 214 million dollars to register the Brsand to the exhibition last year showed 27 percent growth rate regardless of the trading value of $ 400 million that was negotiated in stages. Most records in the United States had sales worth 90 million dollars and the value of the UK 41 and China worth 36 and France 20 million dollars had value and that the non-Muslim countries to produce halal products acting and indicators acceptable to the Yafthand.
Local and national indication that universal solvent and the need
Necessity of life based on the teachings of revelation manifested in the food, clothing, businesses and Muslims seen as they scattered in all parts of the world, the need for comprehensive planning to investigate the food is halal. Due the presence of Muslims in various countries, the Council of Muslim Kmvbysh region and each country Nzarthayy of food products and is applied to that show and a Gvahyhay several solvents were determined for each country the sample in the solvent of certifications and sign the in Canada, America, England, Philippines, Malaysia, France, Singapore, Indonesia, China, Australia, Brunei and some European countries caused the can be seen. Show the necessity of a comprehensive and global halal, the Islamic Chamber Research and Information Science (Family Organization of Islamic Conference) was thoroughly in the field and field of action to create such a "show" to provide a comprehensive and global.
Center measures in this area
The first action in this area was research. In 2007 research project process solvent in more than 30 office and research was completed in the executive process was started. Council policy "investiture solvent" with the representation of Islamic religions approximation Assembly, the supreme leader's representative in the field of veterinary, food industry trade associations Association of Iran, Department of Standards and Industrial Research, Department of Health, Ministry of Health and Medical Education, consultants room Online Hyatmdyrh Islamic Chamber Research and Information Science was formed and four meetings, bylaws and investiture Kdks solvent and "inspection and evaluation of bylaws in the council passed it and investigate the different projects presented a plan as a" show universal solvent "Central Election and form" Halal Certification "was also the final. Collaboration and cooperation in the veterinary field and experience representing Vlyfqyh obtained in regulated Nmvdn religious slaughter livestock and poultry and representation of religious principles in fishing and fish in the Islamic Republic of Iran and can also trade expert and advisory center of trade associations as arms Food Science, BS and advisory, support international action in the center. Assembly assistance in providing Islamic religious approximate common principles for action and Islamic faiths attract different comments jurisprudence Islamic world such as Almjm Alfqhy "Organization of Islamic Conference, a step in this learning in the Muslim world show that was done successfully. Inspection and evaluation services in producing various units and various units of Halal Food Food Act based Yynnamhhay Council in solvent Center "executive step in this direction which needs the presence of food in global markets quickly and began now tens unit food service units and turn that assessment and inspection process seriously Technical Center grant and certify that the solvent for the program.
Create a website and a blog and Halal.blogfa.com HalalWorld.org the names of the most important measures in order to inform readers of English and Persian language that was done.
Future plans
Islamic Chamber Research Center, and information applications in their future agenda is:
- Preparation of food products Foundation held the first exhibition of solvent in a European or regional trade poles.
- Started granting certificates and other solvents that Islamic countries.
- The Halal Food Products Exhibition Conference member states Aslamydr destination countries.
- Create special solvent to create research center dedicated laboratories for process assessments.
- Create financial support units Halal food producers with the Islamic Development Bank.
- Acting executive member of the path of creating market-oriented development of halal food business in the world.
- Technical support SME active in the production of food products in Islamic countries.
- Promote active and productive food through the Muslim world order validation system for further credit Afzvntr their efforts.
- Create field companies present superior food companies in the process of pre-eminent reputation and top Muslim
Religion

ملکه زيبايي - سازمان حسابرسي - اس ام اس سر کاري - بهنوش بختياري - ع اي ايروني - عکسهاي استخر زنان - آموزش avr - التراسونيک - کنترل فازي - مدار1 - دختران خوشکل - لينک باکس - لينک باکس - بزرگترين سايت دانلود - دانلود مقاله - کتاب براي موبايل - غزل چيست - فارسي pdf - کتاب فارسي pdf - کليپ هاي خفن ايراني - کليپ ي - ک س - فيلم - عکسهاي ي - س...ک...س - س/ک/س - ايراني - داستان س.ک.س - داستانهاي س - دنياي کليپ خفن - دانلود کليپ س.ک.س - روزنامه ي ورزشي - اخوند - mona_mv - movafaghiat - music - iranian clips - دنياي کليپ - روضه خواني - شنا - حواث - بچه هاي مدرسه والت - گوشت ايراني - عکس ي - عکي دختر ايراني - دختراي ايروني - سينه دختر - سينه دختر ايراني - مترجم پارس دانلود - باز کردن کانالهاي کارتي - dvdrip mediafire - عکس از خوانندگان عربي - يي - عکس ترکي - عکس خانندگان ايراني - اس ام اس عاشقانه - دانلود بازي - سانسور سريال پرستاران - قالب بلگفا - نرم افزار ارسال sms - کامپيوتر - کنسرت ياني - عکس ويلا / - adsl مشهد - آگهي رايگان - اعطاي نمايندگي - يانگو - سايت خبري تابناک - عصرايران - فرقه يزيديه - فيلتر - فيلترش - لايه اوزون - کامليا انتخابي - لاريجاني استعفا - محمد رضا پهلوي - چه گوارا - تابناک بازتاب - کسروي - اس ام اس زيبا - اس ام اس خنده دار - persian clip art - کاغذ تذهيب - گالري عکس - کتي هولمز - عکس از استخر زنان - پروتل - برق الکترونيک - z80 - pt2262 - javanelec - جزوه الکترونيک - مدارات plc - مدارفرمان - مقالات الکترونيک - مقاله الکترونيک - کدهاي ايرانسل - دانلود کتاب الکترونيکي فارسي - دانلود رايگان کتاب - دانلود word to pdf - بزرگترين سايت دانلود کتاب - بزرگترين سايت دانلود نرم افزار - پروين دولت ابادي - پي دي اف - ساخت ايميل - زندگي نامه پروين اعتصامي - زندگينامه پروين دولت آبادي - سايت دانلود فارسي - دانلودکتاب الکترونيکي - کتاب فارسي دانلود - کتاب الکترونيکي فارسي - کتب الکترونيکي - کتابهاي الکترونيکي - دانلود کليپ ايراني خفن - دانلود آهنگهاي شادمهر - دانلود کليپ سک - داستانهاي خفن - داستان خفن - با خاله - ليس زدن - سينه خوشگل - ع ايرني - عکس جيگراي ايراني - ع ايراني - ع ان - جيگر ايراني - جيگراي ايراني - english - ocr فارسي - خريد اکانت راپيدشير - دانلود کارتون - دانلود فيلمهاي خارجي - عکس پژو - عکس هاي جلب از دختران خفن - عکس هاي خفن بهنوش بختياري - عکسهاي خوانندگان عرب - shahrukh khan - عکس هاي خوانندگان ايراني - عکس از بهنوش بختياري - سريال رابين هود - آموزشphp - آموزش exel - وام - جواهري در قصر - تعبيرخواب - اينترنت ماهواره اي - روستا - نرم افزار خوشنويسي - تابناک سايت - احمدرضا خرمي - احمدي نژاد کلمبيا - ابراهيم عزيزي - حذف سه صفر - قطب زاده - کارت سوخت - سايت خبري فرارو - سپاه قدس - سعيد امامي - سقوط هواپيما در تايلند - سقوط هواپيما تايلند - سقوط هواپيما در تايلند - حوادث - عکس گرافيکي - شمسه - pershian graphic - آرم - دختران ناز خارجي - عکس از استخر زنان - عکس لب دادن - خوشگل ايراني - nansi - کليپ خفن موبايل - پيزوالکتريک - الکترونيک صنعتي - مقاله plc - منابع کارداني به کارشناسي - منبع تغذيه سوئيچينگ - مدار مخابراتي - فرمولهاي انتگرال - دختران ايراني - روزنامه.ورزشي - خوشگل ايروني - دوربين مخفي - سينه - فقط عکس - عکس کس ايراني - کيليپ ايراني - دانلود تورنت - دانلود نارسيس - دانلود نارسيس 5 - دانلود مترجم - روانشناسي رنگها - طرفه نگار - خبرگزاري بازتاب - باز کردن کانال هاي کارتي - dcw - آهنگهاي قديمي ايراني - مشاوره چيست - هک کارت تلفن - کارت سوخت هک - کرک هلو 5.3 - عکس پاي دختران - عکس - 18 - josie maran - تا دلت بخواهد عکس داره - گالري عکس هاي جالب - عکسهاي خوانندگان ترک - عکس مرسدس بنز - آموزش هک - sms طنز - عامل ناشناخته - ماده 103 - فروش لپ تاپ - فيلم نيک - ژورنال لباس عروس - فروش آپارتمان - بازار اتومبيل - املاک تهران - اگهي استخدام - تعبيرخواب - خدمات - دانلود آفلاين - خسرو مترجمي - درس روستا - اقامت دبي - آموزش ايميل - dvb کارت - سر سرباز هخامنشي - سايت تحليلي فرارو - سايت خبري فرارو - فرهادي - صدور کارت سوخت المثني - کارت سوخت المثني - مهدکودک - آيت الله شريعتمداري - استعفاي لاريجاني - پرورش تمساح - اکبر اعلمي - کارت سوخت المثني - sms عشقولانه - mobile - ahange sms - اس ام اس عشقولانه - تصاوير اسليمي - تذهيب - تصاوير - kandinsky - طرح گرافيک - عکس ايراني - کليپ لب دادن يانگوم - استخر زنانه - عکس از استخر زنانه - تم ويندوز xp - اصول سرپرستي - انجمن تخصصي برق - اپتوکوپلر - استار ست - پنيوماتيک - fpga چيست - gsm مودم - office 2007 crack - ts12864a - 2 - آموزش protel dxp - جزوه الکترونيک - سنسور - ديود شاتکي - ربات مين ياب - سايت ieee - سايت تخصصي برق - شتاب سنج - مدار کنترل از راه دور - منبع تغذيه سويچينگ - مقاله مخابرات - مقالات مخابرات - کتاب الکترونيک صنعتي - مولتي متر ديجيتال - نقشه آمپلي فاير - www - alborzsport.net - روزنا مه ورزشي - ميسترس اسليو - کسهاي ايراني - سينه هاي - عکس جيگراي ايراني - ع ايراني - عکس پارتي - ع گوشت - ع ايراني - اسليو - هک کردن کارت سوخت - نارسيس - نارسيس کرک - نرم افزار حسابداري هلو - فارسي ساز پروين - vplug جديد - .net nuke - حسابداري کرک - دانلود مترجم پارس 2.5 - دانلود مستقيم فيلم - دانلود حسابداري هلو - دانلود ديکشنري نارسيس - دانلود فري هند - فتو شاب - مين جان گو - نرم افزار هاي موبايل - tebdown - آموزشword - dvb فروش - lv2008 - آماده به کار - دانلود نرم افزار matlab - پرورش اندام - تقويم86 - املاک تبريز - بازار کار اصفهان - ساعت casio - کا گ ب - کاظم دارابي - اينگمار برگمان - احمد کسروي - پروفسور ميرزايي - brt - حمله اسرائيل به سوريه - اس ام اس هاي زيبا - aroo30 - harjoorax - دانلود ربنا - گالري تصاوير - گالري تذهيب - عکس - طرح اسليمي - حاشيه کاغذ - کارت ويزيت - گالري گرافيک - persian - ÷رشين گرافيک - تصاوير با کيفيت - تصاوير ايراني - تصاوير گل - آرم هاي گرافيکي - آموزش نقاشي - ابستره - wallpaper graphic - wallpaper persian - عکس استخر زنانه - اس ام اس هاي سرکاري - اس ام اس هاي سر کاري - nansi agram - خفن ترين عکس هاي يانگوم - بريتني اسپرز - عکس هاي استخر زنانه - سايت نمايشگاه الکامپ 2007 - ژنراتور - ساخت تابلو روان - ربات فوتباليست - ديود تونلي - جزوه الکترونيک 1 - جزوه اصول سرپرستي - جزوه الکترونيک صنعتي - جوان الکترونيک - جزوه مدار منطقي - جزوه مدار منطقي - خازن - آموزش pspice - / - mt8870 - دختران خوشکل ايراني - دختران خوشکل - alborz sport.net - سايت روزنامه البرز - وزنامه البرز ورزشي - / - دختران ناناز - دختر گوشت - دختر ايرني - دختر عکس ايراني - ع ها - ع ايروني - عکس ارسالي - عکس y - ع هرزه - عکس ارسالي دختر - عکس ک ي ر - دانلود فارسي ساز پروين - سايت کرک - اکانت رايگان راپيدشير - بزرگ کردن آلت تناسلي - norton ghost 12 دانلود - ketab aval - xcalc - آهنگهاي قديمي - افزايش صداي سوني اريکسون - vpn رايگان - pc - taz - نتايج ازمون سراسري 86 - هک کارت سوخت - نقشه کامل تهران - وانت پرايد - کرک مترجم پارس - کرک نارسيس - آموزش دريم ويور - آموزش powerpoint - آموزشexcel - sms توپ - sms خنده دار - دانلود نرم افزار - دانلود نرم افزار وبازي موبايل - نرم افزار موبايل - هشدار براي کبري 11 - گالري مردان بدنساز - عکسهاي سريال پرستاران - سريال امپراتور دريا - سريال پرستاران - سريال پزشک دهکده - عاشقانه - عاشقانه ها - shey2nak - اس ام اس جوک - آهنگ ربنا - اس ام اس جديد - tazhib download - sport wallpaper - بريتني اسپيرس - پرشين گالري - تصوير گرافيکي - 3d graphic wallpaper - eslimi - free greeting card - kafshdoozak - گالري عکس با کيفيت - گالري کارت ويزيت - طرح نقاشي - عکس گرافيک - گالري - عکس هاي مشت - عکسهاي سک - عکس هاي استخر زنان - عکسهاي يانگوم - کليپ موبايل - کليپ استخر - کليپ استخر زنان - کليپ استخر زنانه - عکسهايي از جنيفر لوپز - کليپ خفن موبايل - کليپ از استخر زنانه - موبايل مذهبي - ناز - کليپ موبايل - يانگوم جان - بريتني - پريتي زينتا - جسيکا البا - دختر ايروني - nanci - اس ام اس عشقولانه - اماندا بينز - شماره دختر - عکس لب دادن - دختر ناز خارجي - عکس از استخر زنانه - عکس استخر - آهنگ زنگ - اهنگ زنگ براي موبايل - دانلود زنگ موبايل - ع ان خوشکل ايراني - روزنامه ي ورزشي البرز - روزنامه‌ ورزشي - alborz varzeshi net - روزنامه ورزشئ - عکس - عکسهاي i - ميسترس ايراني - کس خوشگل - من دختري هرزه هستم - ماماني - کسهاي ايراني - فقط عکس ايراني - کليپ ي - ع ان جيگر ايراني - عکس توپ - کارت تلفن هک - کد کانالهاي کارتي - نتايج آزمون سراسري 86 - نرم افزار حسابداري - نرم افزارحسابداري هلو - نقاط حساس بدن - قفل کردن کارت تلفن - قيمت گوشي هاي نوکيا - قيمت گوشيهاي نوکيا - pctaz forum - spice platinum - اسکريپت php - اسکاي نت - آهنگ قديمي - آهنگ هاي قديمي - آموزش network - vplug دانلود - برنامه حسابداري هلو - سايت توپ - زندگي نامه فردوسي - دانلود زبان برنامه نويسي c - دانلود اولين وبلاگ جديدترين پروکسي هاي روز - جديدترين آنتي فيلترهاي روز - جديدترين کليپ هاي خفن - خفن موبايل - جديدترين فيلترشکن هاي روز - جديدترين آهنگ هاي روز - جديد ترين عکس هاي روز - جديدترين عکس هاي خفن دنيا - جديدترين مطالب روز - دنياي دانلود - دانلود جديدترين ها - جديدترين عکسهاي دختران ناز ايراني - دختران ايراني کليپ ايراني - دختر ايراني - مهناز افشار بهنوش بختياري - دختر ايروني - کليپ يانگوم - کليپ دختر ايروني - کليپ دختر ايراني - کليپ بهنوش - کليپ ايراني - کس با حال - کليپ ي ايراني - جيگراي ايروني - کليپ ك س - س.ك.س - س.ک.س.ي ايراني - جديد ترين کليپ هاي روز - جديدترين کليپ هاي خفن - جديدترين کليپهاي ي دختران ايراني - کليپ دختران ناز ايراني - دختران ايراني - دختران خارجي - کليپ س - ک - س - کليپ س - ک - گالري عکس ايراني - دختراي ايراني - ع ک س ايراني - عکس س.ک.س..ي - عکس خفن - زيبا يروفه - بهنوش خانوم بختياري - گلشيفته فراهاني - لعيا زنگنه - زهره امير ابراهيمي - نيکي کريمي - نيوشا ضيغمي - اليزابت اميني - عکس خفن مهناز جون - مهناز افشار - دختران ناز ايراني - س.ک.س - ع ک س بهنوش - گالري ي - کليپ ي - فوتو کليپ - ع - ع ک س دختر - دختر تهراني - دختر - عک ايراني - ايروني - س.ک.س ايراني - عکس هاي خفن - عکس سک سي اولين وبلاگ جديدترين پروکسي هاي روز - جديدترين آنتي فيلترهاي روز - جديدترين کليپ هاي خفن - خفن موبايل - جديدترين فيلترشکن هاي روز - جديدترين آهنگ هاي روز - جديد ترين عکس هاي روزعکسهاي خفن - عکسهاي ي خارجي - دختران نانازايراني - عکس - کس هاي خفن - س - فيلتر شکن - شکن - فيلتر - کليپ ي موبايل - موبايل - کليپ دخترها - دختران فراري - جديدترين عکس هاي خفن دنيا - جديدترين مطالب روز - دنياي دانلود - دانلود جديدترين ها - جديدترين عکسهاي ي دختران ايراني - عکس هاي دختران ناز ايراني - دختران ايراني کليپ ايراني - دختر ايراني - مهناز افشار - بهنوش بختياري - دختر ايروني - کليپ يانگوم - کليپ دختر ايروني کليپ دختر ايراني کليپ بهنوش کليپ ايراني - کس با حال - کليپ ي ايراني - جيگراي ايروني - کليپ ك س - س.ك.س - س.ک.س.ي ايراني - جديد ترين کليپ هاي روز - جديدترين کليپ هاي خفن - جديدترين کليپهاي ي دختران ايراني - کليپ دختران ناز ايراني - دختران ايراني - دختران خارجي - کليپ س - ک - گالري عکس ايراني - دختراي ايراني - ع ک س ايراني - عکس س.ک.س.ي - عکس خفن - زيبا يروفه - بهنوش خانوم بختياري - گلشيفته فراهاني - لعيا زنگنه - زهره نيکي کريمي - نيوشا ضيغمي - اليزابت اميني - عکس خفن مهناز جون - مهناز افشار - دختران ناز ايراني - س.ک.س - ع ک س بهنوش - گالري ي - کليپ ي - فوتو کليپ - ع - ع ک س دختر - دختر تهراني - دختر - عک ايراني - ايروني - س.ک.س ايراني - عکس هاي خفن - عکس سک سي اولين وبلاگ جديدترين پروکسي هاي روز - جديدترين آنتي فيلترهاي روز - جديدترين کليپ هاي خفن - خفن موبايل - جديدترين فيلترشکن هاي روز - جديدترين آهنگ هاي روز - جديد ترين عکس هاي روز - جديدترين عکس هاي خفن دنيا - جديدترين مطالب روز - دنياي دانلود - دانلود جديدترين ها - جديدترين عکسهاي ي دختران ايراني - عکس هاي دختران ناز ايراني - دختران ي عالم ال العربي ايران عکسهاي ي عکسهاي سوپر عکس ايراني عکسهاي ي ايراني فيلم ي زن دختر ع هاي ايراني - ع ان ايراني عکس ايراني عکس کس ايران پستون ايران فيلم ي ايراني ايران ي ولوجي ولوژي داستان ي ايران666 آميزش عبور از فيلتر آنتي فيلترگالري عکس ي بوس محسن افلاکي رضا رنجبران مهرشاد خشايار اعتمادي قاسم افشار آريا مهرداد طيار امير تاجيک فرهاد جواهر کلام ناصر عبداللهي عليرضا عصار سعيد شهروز هوتن جوادي پويا ميرمحمدي شهاب و سين عليرضا پارس اميد جبلي منوچهر طاهرزاده مازيار عصري علي فاتح پيمان کياني آرش بامداديان مهدي دارابي کاوه پرهام سلطان مهراج محمدي عرشيا امير داميگاه حسين زمان شهرام فرشيد بهرام پائيز عباس حسن‌زاده علي تفرشي داريوش خواجه‌نوري افشين فتحي فرمان فتعليان تورج پيرزاد رهان شهاب حيدري کريم علي‌نيا مجيد تکلو حميد طالب‌زاده رضا يزداني ماني رهنما محمد اصفهاني محمدرضا عيوضي هومن نبوي وحيد اميري امير کريمي گرده آريان شادمهر عقيلي ياور اقتداري چنگيز حبيبيان فرزين حامد مقدم رسول نجفيان داود ناقور شروين گروه راما مهرزاد پسران آفتاب مهدي رضوان پيمان رسولي ثمين بهنام صفاريان فرزاد خردمند شهريار بهنام علمشاهي اشکمهر امير مسعود خادم هومن بختياري آقا کثيري ابراهيمي افتخاري اويسي امير قاسمي بديع زاده بسطامي بنان تاج‌اصفهاني سيلاني صالح عظيمي صديف خواجه اميري ( ايرج ) خوانساري دوامي دردشتي رحيمي رستميان رشيدي رفيعي رفعتي زند وکيلي کرامتي گودرزي گلپايگاني ( گلپا ) شجريان شهيدي عارف قوامي محمودي خوانساري محمديان ناظري نوري نوريان يزدانيان بچه هاي ايران معجزه حبيب - محمد جوني احمدرضا نبي زاده تب کوير شهرام صولتي حاليته؟ پوي روي حمير مهتاب عشق شايان فقط با تو مهرداد عکس فوري کامبيز شکلات آيدين صد راد بيادم باش آندو اسم مرا صدا کن شاني مخمل سندي تق شقايق شقايق ابي افشين اميرآرام اندي بلک کتس بيژن مرتضوي پيروز - حبيب - داريوش - دلکش - سامان ستار سرژيک شکيلا شهره شهياد عارف کورش يغمايي گوگوش فرامرز اصلاني فرشيد امين فرزين مرجان معين مهستي ويگن هايده هلن ابراهيم مولائي ايلخچي; عشق آباد محله زندگي نوش نيايش سوالات تستي ادبيات رياضي aفيديو کليب ي - مواقع - موقع - من - فنانات - لبناني - بنات - العسکري - عن - زينب - فيديو - عرب - عربيات - نيک - ايران - خليجي - arab banat - شهوة الجنسِية - برتني سبير - امريکي - صـــــــدام حسيــــــن - مجاني - قصص ي - عربى - دردشه ي - arab ***** - مصري - أحسن مواقع يه - best arabic y site - بنات ايراني - iran cekaf - العرب - اطفال - عربيات - زن - عکس سوپر - فيلم ي - خاطرات ي - عکس ي - داستان ي - داستانهاي ي - ايراني - ماهواره - عکسهاي ي - ياهو - رقص شرقي - بهترين داستان ي - جوک - گوگل - اخبار - عکس جوک - هديه تهراني - جيگر - حشري - عبور از فيلتر - داستان - رقص - صدام حسين - دختر - اسلام - عکس هنرمندان ايراني - بي بي سي - فيلم - مدل لباس - عکس ي ايراني - ايران خودرو - موسيقي - دانلود - گوگوش - عشق - تصاوير - دوربين مخفي - دانلود نرم افزار - پستون - دوست يابي - نرم افزار - موبايل - ع - خاطرات - سوپر - چت - دانشگاه پيام نور - دي جي مريم - سوالات کنکور 83 - سوالات کنکور 8? سوالات کنکور 8?و?? آشپزي - سايتهاي ايراني - فيلم سوپر - ليلا فروهر - دانلود فيلم - کامپيوتر - سينما - گوگل فارسي - جنسي - داستان ي ايراني - جک - ايران - محمد - ايران - بورس - پستان ي - صور - عربي - فيديو کليب ي - مواقع - موقع - من - فنانات - لبناني - بنات - فيديو - عرب - عربيات - نيک - ايران - خليجي - arab banat - شهوة الجنسِية - برتني سبير - امريکي - صـــــــدام حسيــــــن - مجاني - قصص ي - عربى - دردشه ي - مصري - أحسن مواقع يه - بنات ايراني - العرب - اطفال - عربيات - زن - عکس سوپر - فيلم ي - خاطرات ي - عکس ي - داستان ي - داستانهاي ي - ايراني - ماهواره - عکسهاي ي - ياهو - رقص شرقي - بهترين داستان ي - جوک - گوگل - اخبار - عکس جوک - هديه تهراني - جيگر - حشري - عبور از فيلتر - داستان - رقص - دختر - اسلام - عکس هنرمندان ايراني - بي بي سي - فيلم - مدل لباس - عکس ي ايراني - ايران خودرو - موسيقي - دانلود - گوگوش - عشق - تصاوير - دوربين مخفي - دانلود نرم افزار - پستون - دوست يابي - نرم افزار - موبايل - ع - خاطرات - سوپر - چت - دانشگاه پيام نور - دي جي مريم - سوالات کنکور 83 - آشپزي - سايتهاي ايراني - فيلم سوپر - ليلا فروهر - دانلود فيلم - کامپيوتر - سينما - گوگل فارسي - جنسي - داستان ي ايراني - جک - ايران - محمد - ايران - بورس - پستان - امام علي - شجريان - مترجم - آموزش - فيلتر فيلم ي بهنوش بختيار - عکس ي - فيلم ي - چسبيدم بهش ماهواره - استارست - اسكاي - استرانگ - ست - كامپيوتر - نرم افزار - بازي - موبايل - نوکيا - سوني اريکسون - سامسونگ - گوشي - ماهواره - دانلود - dvb - جديد - نرم - هاي - افزار - استارست - progdvb - برنامه - کانال - کد - softcam - رسيور - کردن - فرکانس - آموزش - گبوک.جانگ بوگو.بانوجمي.ارباب لي.سولپيانگ ناز - جهان تاب - جلا - جليله - جانان - جانفروز - جنّت - جامک - جميله - جريره - جاودانه - عکس خفن - عکسهاي بالاي 18 سال - فيلتر شکن - موسيقي - لينک دانلود فيلم زهرا ابراهيمي - گل دختر - داستان ي - عکس نيمه - دختران ايراني - دختران افغاني - موسيقي حامد هاکان - چاووشي - هنرپيشه ها - سينما - موسيقي - ازدواج - ازدواج موقت - صيغه - متعه - نيايش - عکس پرنده - عکس عکس عکس - باحال - خفن - توپ - افزايش بازديد - مهدي اسماعيلي سادياني - لينکستان - لينک - لينک باکس - وبلاگ - داستان - هنر - عشق - شهوت دختران - شهوت - استفتاء - مراجع - اسامي هنرپيشه ها - نقد و انديشه - گلد کوئست - نتورک مارکتينگ - ايران - بي بي سي - احمدي نژاد - دولت - دانشگاه آزاد - 1000 جوک - اس ام اس به روز - جوکستان - Sms جديد - مشتي - طنز - کاريکاتور - فيلتر - فيلتر شکن خفن - فيلترينگ - دوربين مخفي - دوربين مخفي بالاي هجده سال - عکسهاي بالاي دختر خوشگل - دختر ماماني - دختر کوچولو - داستان جنسي - سياسي - اجتماعي - سياست - انتخابات - گراني - ارزاني - نقد فيلم - محرم - نامحرم - نامزد زهرا ابراهيمي - علل موفقيت - ترفندهاي همسر يابي - دوست يابي - راهکارهاي موفقيت - موفقيت - تکنولوژي فکر - بازي - آن لاين - گيم - دانلود فلش - دانلود موسيقي - اخبار - اسرائيل - آمريکايي - فيلم آمريکايي - هنرپيشه آمريکايي - هاليوود - باليوود - خفن ناک - ترس هيجان استرس - فيلم ترسناک - عکس ترسناک - عکس اجنه - عکس جن - دختر بازي - دختران فراري و عکسهايشان - عکس طبيعت - عکس مرده ها - مرده شور - نامه به خدا | آدرس سايت - آموزش ساخت وب سايت - آموزش طراحي سايت - آموزش طراحي وب سايت - ادرس وب سايت روزنامه ورزشي نود - ارزيابي وب سايت - ايجاد وب سايت - بهترين سايت - بهترين وب سايت - ثبت سايت - ثبت وب سايت - داشتن وب سايت - دانلود وب سايت - ساخت سايت - ساخت وب سايت - ساخت وبسايت - ساختن وب سايت - سايت - سايت 118 - سايت آموزش - سايت آموزش و پرورش - سايت آموزش وپرورش - سايت آموزشي - سايت احمدي نژاد - سايت اس ام اس - سايت الف - سايت امام رضا - سايت امروز - سايت انتخاب - سايت انتخابات - سايت ايران خودرو - سايت ايرانسل - سايت ايراني - سايت باحال - سايت بازتاب - سايت بازي - سايت بازيهاي آسيايي - سايت بازيهاي آسيايي دوحه - سايت بازيگران - سايت بانك تجارت - سايت بانك سپه - سايت بانك صادرات - سايت بانك كشاورزي - سايت بانك مركزي - سايت بانك مسكن - سايت بانك ملت - سايت بانك ملي - سايت بسيج - سايت بورس - سايت تبيان - سايت تخصصي موبايل - سايت ترانه - سايت ترجمه - سايت تفريحي - سايت توپ - سايت ثبت احوال - سايت جديد - سايت جك - سايت جوك - سايت حوزه - سايت خبري - سايت خفن - سايت خوانندگان - سايت دانشگاه آزاد - سايت دانشگاه آزاد اسلامي - سايت دانشگاه ازاد - سايت دانشگاه ازاد اسلامي - سايت دانشگاه تربيت مدرس - سايت دانشگاه تهران - سايت دانشگاه جامع - سايت دانشگاه پيام نور - سايت دانلود - سايت دوست يابي - سايت دوستيابي - سايت رايگان - سايت رشد - سايت رهبري - سايت روزنامه همشهري - سايت رياست جمهوري - سايت سازمان سنجش - سايت سازمان مديريت - سايت سازمان مديريت و برنامه ريزي - سايت سايپا - سايت سرگرمي - سايت سنجش - سايت شخصي - سايت شركت مخابرات - سايت شهرداري - سايت شهرداري تهران - سايت شيمي - سايت عكس - سايت علمي - سايت فارسي - سايت فدراسيون فوتبال - سايت فيلم - سايت كانون - سايت كتاب - سايت كتابخانه ملي - سايت كودك - سايت كودكان - سايت مجاني - سايت مجلس - سايت مخابرات - سايت مخابرات ايران - سايت مداحي - سايت مدرسه - سايت مديريت - سايت مذهبي - سايت مقالات - سايت مقاله - سايت موبايل - سايت موزيك - سايت موسيقي - سايت نظام مهندسي - سايت نظام وظيفه - سايت نوكيا - سايت نيروي انتظامي - سايت ها - سايت هاي ايراني - سايت هاي فارسي - سايت هواشناسي - سايت ورزشي - سايت وزارت بهداشت - سايت وزارت علوم - سايت وزارت كشور - سايت ياهو - سايت پتروشيمي - سايت پزشكي - سايت پليس - سايت پيام نور - سايت پيامبر - سايت پيامبر اعظم - سايت چت - سايت گردي - طراحي سايت - طراحي وب سايت - طرز ساخت وب سايت - قالب سايت - قالب وب سايت - مديريت وب سايت - معرفي سايت - معرفي وب سايت - ميزباني وب سايت - نقد و بررسي وب سايت - ني ني سايت - هك سايت - هك كردن سايت - وب سايت - وب سايت انتخاب - وب سايت ايراني - وب سايت بانك ملت - وب سايت بانك ملي - وب سايت دانشگاه - وب سايت دانشگاه آزاد - وب سايت رايگان - وب سايت رسمي - وب سايت روزنامه - وب سايت سازمان مديريت - وب سايت سازمان مديريت و برنامه ريزي - وب سايت شخصي - وب سايت عموبورنگ - وب سايت فارسي - وب سايت كانون - وب سايت كتابخانه - وب سايت مجاني - وب سايت مخابرات - وب سايت مركز - وب سايت هواپيمايي - وب سايت چيست - وبسايت - کارت اينترنت - خدمات اينترنت پر سرعت - ايران اينترنت - طراحي وب آموزش - سرور وب - مس سنگون - فکس با موبايل - مس باهنر - آموزش وب - سگ فروشي - شمش مس - آدرس پستی - باشگاه صنعت


نظرات خوانندگان: 1 نظر (کلیک کنید)
VoIP Soft Client گفته است:

Thank you for another faithful article. Where else could anyone contract that charitable of information in such a complete progress of writing? I be subjected to a bestowal next week, and I am on the look suitable such information.
http://www.sedonarapidweightloss.com/weightloss-diet/34/b/happy.gif

ثبت نظر شما (کلیک کنید)
(نظرات شما پس از تایید مدیریت سایت، منتشر خواهد شد و تا آن زمان، نمایش داده نمی‌شود. از صبر شما سپاسگزاریم.)