800px-Cafe_de_Flore.jpg

بنا‌ها و موزه‌های مشهور پاریس در بین پربازدید کننده‌ترین آثار توریستی جهان جای دارند. پاریس با دارا بودن بیش از ۳۰ میلیون توریست در سال در صدر پر بازدید‌ترین شهر‌های جهان قرار دارد.

موزه لوور در پاریس سالیانه هشت میلیون توریست را به خود جذب می‌کند که به همین دلیل به عنوان پر بیننده‌ترین موزه جهان شناخته می‌شود.


کلیسای نوتردام با ۱۳ میلیون و کلیسای سکره کر با ۱۲ میلیون بازدید سالیانه توسط توریست‌ها از دیگر قطب‌های جذب توریست در پاریس هستند.

برج ایفل نیز به عنوان مشهور‌ترین اثر شهری پاریس سالانه به طور متوسط ۶٫۵ میلیون بازدید کننده دارد. این برج از زمان شروع به کار تاکنون بیش از ۲۳۰ میلیون بازدیدکننده را به خود جذب کرده است.

دیزنی‌لند پاریس که پربیننده‌ترین اثر توریستی قاره اروپا محسوب می‌شود نیز در پاریس قرار داشته و سالانه بیش از ۱۴٫۵ میلیون بازدیدکننده دارد. پاریس با دارا بودن بیش از ۱۵۰ موزه سالانه میلیون‌ها توریست خارجی را به سمت این موزه‌ها جذب می‌کند. در این میان موزه لوور که به عنوان مشهورترین و بزرگترین موزه جهان شناخته می‌شود میزبان تعدادی از مشهورترین آثار تاریخی و هنری چهان است. از این جمله می‌توان به تابلو مونالیزا یا لبخند ژوکوند اثر لئوناردو داوینچی ، مجسمه مشهور ونوس اثر مشهور دوره یونان باستان مربوط به ۱۳۰ سال پیش از میلاد مسیح و آثار تمدن‌های بزرگ بین النهرین ، ایران باستان و مصر باستان اشاره کرد.آثار پابلو پیکاسو در موزه پیکاسو و آثار آگوست رودین در موزه رودین در پاریس نگهداری می‌شود.مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو نیز میزبان موزه ملی هنر مدرن است. انجمن هنری مون پارناس نیز دارای موزه‌ای به نام موزه مون پارناس است. آثار هنری مربوط به دوره رونسانس و آثار هنری سبک امپرسیونیسم نیز در موزه‌های کلونی و اورسی نگهداری می‌شوند.

موزه تازه تأسیس کوا برانلی که در سال ۲۰۰۶ گشایش یافت نیز سومین موزه بزرگ پاریس بوده و دارای آثاری از قاره‌های آفریقا ، آسیا ، اقیانوسیه و آمریکا می‌باشد.

علاوه بر موزه‌ها و ساختمان‌های مشهور ، مکان‌هایی همچون کاباره‌ها ، رستوران‌ها ، هتل‌ها ، پارک‌ها ، باغ‌ها و کاخ‌های مشهور پاریسی نیز از جمله نقاط توریستی پاریس محسوب می‌شوند و سالانه میلیون‌ها توریست را از سراسر جهان به سمت خود جلب می‌کنند.

با توجه به اینکه فرانسه دارای دومین صنعت سینما در جهان می‌باشد ، توجه مردم این کشور به سینما امری طبیعی است. در سرتاسر فرانسه در حدود ۴۵۰۰ سالن سینما وجود دارد که ۳۷۵ عدد از این سینما‌ها در پاریس واقع‌شده است.

بزرگترین سالن سینمای پاریس گراند رکس نام داشته که ۲۸۰۰ نفر ظرفیت دارد. امروزه مجموعه‌های عظیمی با تعداد زیادی سالن نمایش (در حدود ۱۰ تا ۲۰ سالن) در پاریس ساخته شده است.

سالانه ۳۰ میلیون بلیت سینما در پاریس فروش می‌رود. بهای بلیط سینما در این شهر در حدود ۸ یورو بوده و در روز‌های دوشنبه هر هفته به صورت نیم‌بها به فروش می‌رسد.

همچنین جشنواره‌ای به نام «فرنچ راندوو» به طور سالانه در پاریس برگذار می‌شود که پس از جشنواره کن و جشنواره برلین سومین جشنواره مهم سینمایی قاره اروپا محسوب می‌شود


ورزش

پاریس میزبان بازیهای المپیک تابستانی سال‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۲۴ و جام‌های جهانی فوتبال ۱۹۳۸ و ۱۹۹۸ بوده است. همچنین مکان آغاز و پایان بزرگترین مسابقات دوچرخه‌سواری جهان یعنی تور دو فرانس در این شهر می‌باشد. همچنی سالانه مسابقات تنیس آزاد فرانسه (رولند گاروس) که یکی از ۴ گرانداسلم بزرگ تنیس در جهان است نیز در پاریس برگذار می‌شود. علاوه بر این مسابقات همچنین می‌توان از مسابقات بیم‌المللی دو ماراتون پاریس ، مسابقات تنیس مسترز پاریس ، مسابقات اسبدوانی رپوبلیک و جام اسبدوانی گراند پریکس لارک تریومف نام برد.

مردم پاریس نیز به ورزش بسیار علاقه‌مند بوده و از امکانات ورزشی این شهر بهره می‌برند در پاریس هزاران مجموعه کوچک و بزرگ عمومی و خصوصی ورزشی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به ۱۳۹ مجموعه ورزشی عمومی ، ۳۷ استادیوم ورزشی ، ۴۶ مجموعه زمین‌های تنیس و ۳۷ مجموعه استخر اشاره کرد. علاوه بر این ۲۰٫۰۰۰ دوچرخه نیز در ۱٫۴۵۱ ایستگاه در اختیار مردم قرار دارد. در مجموع در پاریس بیش از ۳۷۰ کیلومتر مسیر اختصاصی دوچرخه موجود است.


استاد دو فرانس (فرانسوی:Stade de France):ورزشگاهی است واقع در محله سن دنی در حومه پاریس. گنجایش این ورزشگاه در حدود ۸۰٬۰۰۰ نفر است.این ورزشگاه جهت برگزاری بازی‌های فوتبال ، راگبی و دو و میدانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ورزشگاه تاکنون شاهد برگزاری بازی‌های مهمی چون جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ بین فرانسه و برزیل ، فینال جام‌جهانی راگبی در سال ۲۰۰۷ ، مسابقات جام‌جهانی دو و میدانی در سال ۲۰۰۳ ، فینال جام کنفدراسیون‌ها در سال ۲۰۰۳ و فینال‌های جام قهرمانی باشگاه‌های اروپا در سال‌های ۲۰۰0 میان والنسیا و رئال مادرید و سال ۲۰۰۶ میان آرسنال و بارسلونا بوده است.

استاد دو فرانس ورزشگاه ملی فرانسه محسوب می‌شود. این ورزشگاه به منظور برگزاری بازی‌های جام‌جهانی ۱۹۹۸ ساخته شد. جام‌جهانی راگبی نیز که سابقاً در ورزشگاه پارک دپرنس انجام شده بود نیز به این ورزشگاه منتقل شد. این ورزشگاه در تاریخ ۲۸ ژانویه سال ۱۹۹۸ پس از ۳۰ ماه کار به مناسبت بازی دوستانه بین تیم‌های فوتبال اسپانیا و فرانسه گشایش یافت .

این ورزشگاه در زمینی به مساحت ۲۴٫۷ هکتار ساخته شده است. این ورزشگاه قابلیت جابجایی زمین را داراست ، به طوری که زمین مسابقات برای اجرای مسابقات دو و میدانی قابل جابجایی و حرکت است.

سقف این ورزشگاه ۶ هکتار مساحت داشته و ۴۲ متر بالاتر از سطح جایگاه تماشاچیان قرار دارد.

این ورزشگاه همچنین شامل ۲۰۰۰ متر مربع دفتر کار ، ۳ رستوران ، ۴۵ بار ، ۱ فروشگاه و ۶٬۰۰۰ پارکینگ می‌شود.

برای ساخت این ورزشگاه از ۳۲٬۰۰۰ تن فلز و ۱۵۰۰ کارگر بهره گرفته شده است .

بسیاری از گروه‌های موسیقی تاکنون در این ورزشگاه به اجرای موسیقی پرداخته‌اند. از جمله می‌توان به گروه پلیس اشاره کرد. سلین دیون نیز در سال ۱۹۹۹ به اجرای کنسرت در این ورزشگاه پرداخت ، که رکورد حضور جمعیت را در این ورزشگاه شکست. در ۲ شب اجرای این کنسرت هر شب ۹۰٬۰۰۰ تماشاچی در ورزشگاه حاضر شدند.

مادونا نیز در تاریخ ۲۰ و ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۸ تحت بخشی از تور جهانی خود اقدام به اجرای کنسرت در این ورزشگاه کرد.


هتلهاي فرانسه

با توجه به تعداد بسیار زیاد توریستی که سالیانه به پاریس وارد می‌شوند پاریس نیز دارای تعداد زیادی هتل می‌باشد. بعضی از هتل‌های پاریس شهرت جهانی دارند.این هتل‌ها تاکنون میزبان مشاهیر و ثروتمندترین افراد جهان بوده‌اند.

هتل ریتز که در اواخر قرن نوزدهم میلادی افتتاح شده است تاکنون میزبان مشاهیری چون ارنست همینگوی ، ادوارد فیتزجرالد ، مارسل پروست ، ادوارد هفتم پادشاه انگلستان ، رضاشاه ، مرلین دتریش ، التون جان ، رودولف والنتینو ، چارلی چاپلین ، ژان پل سارتر و گرتا گاربو بوده است

هتل کریلیون نیز که در میدان کنکورد قرار دارد به عنوان یکی از معروفترین هتل‌های لوکس جهان شناخته می‌شود. این هتل که دارای ۱۰۳ اتاق و ۴۴ سوئیت است در قرن هجدهم ساخته شده است.این هتل نیز محل اقامت مشاهیری چون وودرو ویلسون ، تئودور روزولت ، هربرت هوور و ریچارد نیکسون رئیس‌جمهوران آمریکا ، جرج پنجم پادشاه انگلستان ، حسن دوم پادشاه مراکش ، امپراتور هیروهیتو امپراتور ژاپن ، ژاکلین کندی ، چارلی چاپلین ، ارسن ولز ، الیزابت تیلور ، تیرون پاور ، اکسل روز ، آرنولد شوارتزنگر ، ماریا کری و مادونا بوده است.

از دیگر هتل‌های پاریس می‌توان از هتل ۱۰0۰ اتاقه کنکورد لافایت ، هتل جرج پنجم ، هتل کلونی ، هتل کونتیننتال ، هتل بریستول ، هتل پلازا آتن ، هتل لوتشیا و هتل رویال مونسو نام‌ب


رستوران های پاریس

فرانسه به عقیده اکثر مردم جهان خوش‌مزه‌ترین غذا‌های دنیا را داراست ، پس در نتیجه رستوران‌های پاریسی نیز باید نمونه و نمودار کاملی از یک رستوران فرانسوی با غذا‌های خوش‌طعم باشند. به همین خاطر است که پاریس رستوران‌های درجه‌یک و عالی فراوانی دارد. به طور کل در حدود ۵۰۰۰ رستوران در پاریس به تهیه و طبخ غذا می‌پردازند.

تعدادی از رستوران‌های معروف پاریس شهرت بین‌المللی دارند که می‌توان به تعدادی از آن‌ها اشاره کرد: رستوران لالزاس ، رستوران ماکسیم ، رستوران پییر گاگز ، رستوران لزامباسادور ، رستوران لاتراس و رستوران ویکند.

به انتخاب «مجله رستوران» از ۵۰ رستوران برتر جهان در سال ۲۰۰۷ نه تا از این رستوران‌ها در پاریس قرار‌دارند.


كاباره هاي پاريس

کاباره‌های پاریس نیز در نزد جهانیان شهرت فراوانی دارند. در میان این کاباره‌ها می‌توان از کاباره قرن نوزدهمی «مولن روژ» نام برد. این کاباره بار‌ها محل اجرای کنسرت‌های بزرگانی همچون الویس پریسلی ، فرانک سیناترا و لاتویا جکسون بوده است .این کاباره در محله مونتمارتر قرار دارد.

از دیگر کاباره‌های پاریس که شهرتی جهانی دارند می‌توان از «کاباره لیدو» نام برد. این کاباره روزگاری میزبان کنسرت‌های الویس پریسلی بوده است. این کاباره در خیابان شانز الیزه قرار دارد.

نایت کلاب‌ها و کاباره‌های مشهور دیگری نیز در پاریس واقع‌اند که می‌توان از: کاباره پاریس اولمپیا ، فولی برگر ، بوبینو ، کریزی هورس ، کلوب رکس ، بودابار و کلوب جرج نام برد


كافه هاي پاريس

کاباره‌های پاریس نیز در نزد جهانیان شهرت فراوانی دارند. در میان این کاباره‌ها می‌توان از کاباره قرن نوزدهمی «مولن روژ» نام برد. این کاباره بار‌ها محل اجرای کنسرت‌های بزرگانی همچون الویس پریسلی ، فرانک سیناترا و لاتویا جکسون بوده است .این کاباره در محله مونتمارتر قرار دارد.

از دیگر کاباره‌های پاریس که شهرتی جهانی دارند می‌توان از «کاباره لیدو» نام برد. این کاباره روزگاری میزبان کنسرت‌های الویس پریسلی بوده است. این کاباره در خیابان شانز الیزه قرار دارد.

نایت کلاب‌ها و کاباره‌های مشهور دیگری نیز در پاریس واقع‌اند که می‌توان از: کاباره پاریس اولمپیا ، فولی برگر ، بوبینو ، کریزی هورس ، کلوب رکس ، بودابار و کلوب جرج نام برد


آداب و رسوم مردم فرانسه

ازدواج و خانواده


یه مراسم معمولی بدون تشریفات مذهبی تو دادگاه قانونی به حساب میاد، اما اغلب مردم مراسم مذهبی رو هم انجام میدن. البته این روزا افرادی که قبل از ازدواج یا به جای ازدواج همینطوری باهم زندگی میکنن رو به افزایش هستند .

روابط خانوادگی و وفاداری زن و شوهر کم و بیش پابرجاست، اما خانواده ها هر روز کوچیکتر میشن. اغلب خانواده ها کمتر از دوتا بچه دارن و بیشتر بچه ها وقتی مدرسه رو تموم میکنن خانوادشون ترک میکنن و خانواده های زیادی هم هستن که ترجیح میدن اصلا بچه ای نداشته باشن .

غذا و غذا خوردن

فرانسویها به آشپزی به عنوان یه هنر نگاه میکنن و دستپخت فرانسوی تو اغلب دنیا رایجه. اولین کتابای آشپزی فرانسه به قرون وسطی برمیگرده .

شرابای فرانسوی هم تو دنیا مشهورن و تو زمینه آشپزی آداب و رسوم منطقه ای زیاده و به شدت رعایت میشه. انواع مختلفی از آشپزی وجود داره، از غذاهای ساده گرفته تا غذاها و سسهای پیچیده و گرون قیمت.

آشپزی نوین (Nouvelle cuisine) که تو دهه 1970پدید اومد، واکنشی بود به سنگینی این نوع سبک آشپزی. امروزه درحالیکه استفاده از غذاهای پیچیده و گرون خیلی کمتر شده، غذاها کوچیکتر و هنری تر شدند .

فرانسویها اغلب یه صبحونه سبک میخورن (petit déjeuner) که ممکن شامل نون و قهوه یا هات شکلات باشه. ناهار (déjeuner) قبلا غذای اصلی بود اما امروزه مردم مخصوصا تو مناطق شهری یه ناهار سبک میخورن و غذای اصلیشونو سر شب میخورن. تو پاریس ناهار معمولا طرفای یک ظهر و شام (dîner) نه شب یا دیرتر صرف میشه، اما تو نواحی دیگه زودتر شامو میخورن.

تفریحی خوردن غذا تو فرانسه مهمه. شام و ناهارهای رسمی ممکنه بیشتر از دوساعت طول بکشه. اونا شامل یه پیش غذا، یه غذای اصلی از ماهی یا گوشت همراه با سبزی، سالاد، پنیر و میوه هستند که با دسر و قهوه تموم میشه.

فرانسویها در مقابل فست فودها مقاومت زیادی کردن با اینحال زیاد موفق نبودن و الان رستورانهای همبرگر زیادی تو سرتاسر کشور وجود داره. تو کافه ها همبرگرهای سرخ کرده با پنیر (crôque monsieur) به صورت ساندویچ و یه سینی از سبزیجات سالادی یا گوشت سرد (charcuterie) تحویل مشتریا میدن. از قنادیها (Pâtisseries ( میتونید شیرینی جات و از نون فانتزی فروشیها (crêperies) چیزایی مثل نون قندی (crêpes) بخرید.

فرانسویها بیشتر از همسایه های اورپاییشون تو شمال به رستوران میرن. تقریبا تو همه رستورانا یه منو شامل چند بسته غذایی آماده واسه یه وعده با قیمت ثابت وجود داره، که اغلب فرانسویها به طور معمول اونا رو انتخاب مبکنن اما در عین حال شما میتونید به سلیقه خودتون چیزای مجزا رو از تو منو انتخاب کنید .

برخوردهای اجتماعی

دست دادن موقع دیدن و خداحافظی معموله. اگه دست دادن بیش از حد محکم باشه یا خیلی تکون بدید، بی ادبی به حساب میاد. دوستا و آشناهای فرانسوی چه مرد چه زن همدیگه رو بوس میکنن. در حقیقت اونا فقط هر دو طرف گونه ها شونوبه هم میچسبونن و تو هوا بوس میکنن که ممکنه تا چهار بار هم ادامه پیدا کنه.

روز بخیر (Bonjour)، چطوری؟ (Comment allez-vous?) یا به حالت رسمی (Ça va?) از جمله های رایج این مواقعه که با اسم یا عنوان شغلی طرف ترکیب میشه و قبل از هر صحبت یا سوالی گفته میشه.

موقع خداحافظی میگن تا دیدار بعد (Au revoir) یا خودمونی تر بزودی میبینمت (À bientôt).

دوستان نزدیک همدیگه رو با اسم کوچیک صدا میزنن اما تو مواقع دیگه استفاده از عناوین شغلی مهم و مرسومه. و قبل از این عناوین هم اغلب آقای (Monsieur)، خانم (Madame) و یا دوشیزه (Mademoiselle) گفته میشه.

رستورانای محلی مرکز ملاقاتها و زندگی اجتماعیه اما بیشتر مردم ترجیح میدن شبا رو تو خونه خودشون سر کنن و همیشه چشم به راه تعطیلات آخر هفته ان. تو دید و بازدید خیلی رسمی اند و اغلب بدون اطلاع قبلی خونه هم نمیرن. 15 تا 20 دقیقه دیر رفتن معمولیه اما بیشتر از اون بی احترامی به حساب میاد و واسه صاحبخونه اغلب یه بطری مشروب یا یه هدیه کوچیک میبرن.

صاحبخونه های فرانسوی احساس میکنن که اونا باید پاسخگو و مسئول سرگرمی، راهنمایی و سازماندهی و چیدمان مراسم باشن و رهبری گفتگوها رو دست بگیرن و غیره. از مهمونا انتظار میره که به میزبان احترام بذارن. بجز وقتی که اونا خیلی رفیق باشن، انتظار نمیره که مهمونا زیادی از خودشون پذیرایی کنن و به قولی به خودشون برسن.همچنین مهمه که از غذا و مشروبات تعریف کنن، چون آشپزی خوب موضوعیه که باعث غرور و افتخار هر خونه فرانسویه.

سرگرمیها

فوتبال و راگبی از ورزشهای مورد علاقه فرانسویهاست و مسابقه سالیانه Tour de France مشتاقانه دنبال میشه. تقریبا دو میلیون نفر تو باشگاههای آماتوری فوتبال عضویت دارن و همکاری تو ورزشهایی مثل ماهیگیری، تنیس، پیاده روی، اسکی بازی، و قایق سواری خیلی معموله. شکار در کنار اسب سواری و گلف کم و بیش رایجه.

بولینگ فرانسوی (Pétanque یا boule )هم هنوز زیاد بازی میشه مخصوصا سمت جنوب کشور یعنی جائیکه این ورزش اختراع شده. شرطبندی تو مسابقات اسب دوانی خیلی معموله. مسابقات گاو بازی فقط محدود به جنوبه مخصوصا تو نواحی Languedoc و Roussillon و شهر Basque

فستیوالهای تابستانی موسیقی تو تمام فرانسه برگزار میشه و طرفدارای این کنسرتها و تئاتر و اپرا هر روز بیشتر میشه. تئاتر به دلیل سوبسیتهای دولتی اغلب موفقه اما سینما رایج تره و از موزه ها هم پشتیبانی زیادی میشه.

تعطیلات و جشنها


سال نو فرانسه اول ژانویه اس. جشن ظهور عیسی (ع) که بهش روز پادشاهان (Le Jour des Rois) میگن 6 ژانویه اس. تو این روز مراسمی به اسم کیک پادشاهان (galette des rois) برگذار میشه که تو اون علامت و سمبلی رو تو کیک پنهان کردن. هرکی تو کیکش اون نشون رو پیدا کنه تا شب لقب پادشاه یا ملکه رو میگیره .

یکشنبه عید پاک همراه با دوشنبه اش تعطیله. اول ماه می روز کارگره و روز می. تو روز می دسته گلهای زنبق تو خیابونا فروخته میشه. میگن هرکی این گلها رو بگیره و آرزویی بکنه به آرزوش میرسه .

VE روز پیروزی اروپا (Victory in Europe)، هشتم می، روز تسلیم بی قید و شرط آلمان تو سال 1945هست.

روز معراج حضرت عیسی (ع) 40 روز و عید گلریزان یا عید نزول روح القدس بر عیسی (ع) هم 50 روز بعد از عید پاکه و روز بعد از عید گلریزان تعطیل عمومیه.

شاید بهترین جشن فرانسه روز باستیل باشه که روز ملی فرانسه (La Fête Nationale) تو 14 ژوئیه اس. باستیل (Bastille) اسم زندان سلطنتی پاریس بود که تو 14ژوئیه 1789 که پیروزی انقلاب کبیر فرانسه بود مردم بهش حمله کردن. حالا تو این روز مردم شب و روز تو خیابونا آتیش بازی میکنن و میرقصن و سربازا رژه میرن .


جشن صعود مریم به بهشت 15 آگوسته. روز اول نوامبر هم روز همه قدیسین (La Toussaint) هست و 11 نوامبر هم روز متارکه جنگ جهانی اول در سال 1918 هست. کریسمس هم 25 دسامبر جشن گرفته میشه.

بیشتر کارگرا 5 هفته در سال تعطیلی دارن و بعضیاشون هم بیشتر از چهار هفته تو تابستون. تو ماه آگوست اغلب کارخونه ها و بعضی از رستورانای فرانسه بسته اس. بیشتر فرانسویا تعطیلات تو کشور خودشون هست و واسه تفریح به پیک نیک و اردو میرن. تعدای زیادی امروز به دشتهای دور میرن. چندین میلیون نفر زمستونا به اسکی میرن و اغلبشون تو کوههای آلپ فرانسه میمونن.


ثبت نظر شما (کلیک کنید)
(نظرات شما پس از تایید مدیریت سایت، منتشر خواهد شد و تا آن زمان، نمایش داده نمی‌شود. از صبر شما سپاسگزاریم.)